Miasto opublikowało listę projektów, które zgłoszono do Budżetu Obywatelskiego. Wśród nich jest projekt „Kruszymy beton. Sadzimy zieleń!”, dzięki któremu Plac Bankowy zostałby rozbetonowany.
Pomysł usunięcia betonu z kilkudziesięciu miejsc w Warszawie zgłosił Grzegorz Walkiewicz. Projekt na ma celu wprowadzenie zieleni w miejscach, które do tej pory zajmuje beton. Takie miejsca latem zmieniają się w wyspy ciepła dając się we znaki mieszkańcom.
Obecnie te tereny są zabetonowane i wygrodzone. Nikomu nie służą. Postulujemy rozbetonowanie wszystkich tych przestrzeni, powiększenie i połączenie istniejących mis drzew, posadzenie nowych drzew, krzewów, bylin, łąk kwietnych wprost w gruncie – wyjaśnia Grzegorz Walkiewicz.
W swojej propozycji wskazuje kilkadziesiąt miejsc, takich jak parking po zachodniej stronie placu Bankowego, parking na placu Konstytucji, kilka ulic i skwerów. Rozbetonowanie tych miejsc miałoby kosztować nieco ponad 6 mln zł. Kompletną listę publikujemy niżej.

Dotychczas jednostki odpowiedzialne za wprowadzanie zieleni przyulicznej weryfikowały negatywnie tego typu projekty. W poprzedniej edycji taki los podzieliło kilkadziesiąt projektów. Wszyscy dostaliśmy niemal jednobrzmiące uzasadnienie negatywnej weryfikacji: „Konieczność sporządzenia dokumentacji projektowej oraz uzgodnienia projektów stałej i czasowej organizacji ruchu oraz projektów budowlanych dla potrzeb wykonania rozbruku nawierzchni nie jest możliwe do wykonania w 1 roku budżetowym.” – pisze w zgłoszeniu Grzegorz Walkiewicz.
Jednocześnie zaznacza, że otrzymał pismo od Zarządu Dróg Miejskich, który wskazuje, że procedura zatwierdzenia rozbetonowania danego fragmentu miasta może trwać około 4 miesięcy. Dlatego wnioskuje, że „nie ma zatem obiektywnych przeszkód, aby zazielenić zabetonowane nieużytki przy ulicach”.
Czy projekt zostanie zrealizowany? Teraz wszystko w dłoniach mieszkańców Warszawy. Wchodząc na stronę projektu TUTAJ można wyrazić opinie na temat pomysłu i zachęcić urzędników do działania.
Zgłaszanie projektów do tej edycji budżetu obywatelskiego rozpoczęło się 1 grudnia 2021 r. i zakończyło się o północy 25 stycznia br.
Obecnie trwa ocena formalna i merytoryczna ocena zgłoszonych propozycji. Jeżeli projekt będzie wymagał uzupełnienia albo wprowadzenia zmian, pracownicy urzędu skontaktują się z autorami. Ocena zgłoszonych projektów zakończy się 4 maja br. Głosowanie odbędzie się od 15 do 30 czerwca br. Mieszkańcy wybiorą, które z projektów poddanych pod głosowanie zostaną zrealizowane. W przyszłym roku na realizację pomysłów mieszkańców z budżetu obywatelskiego m.st. Warszawa przeznaczy ponad 100 mln zł.
– plac Konstytucji (parking na środku palcu)
– ulica Targowa 57 (skwer między ulicami Okrzei i Kłopotowskiego)
– ulica Kłopotowskiego (odcinek pomiędzy ulicami Targową i Jagiellońską)
– Skwer Bohdana Lacherta
– ulica Strzelecka (m.in. chodnik przy Strzeleckiej 21/25 i 34-44)
– Rondo Kerecelak (wschodnia i południowa część od strony Al. Solidarności i Okopowej)
– ulica Wolska (alejka wzdłuż Wolskiej – między ulicą Ordona i Skwerem płk. Pacak-Kuźmirskiego)
– ulica Światowida (północno-zachodni narożnik skrzyżowania z ulicą Modlińską),
– róg ulicy Konopackiej i Strzeleckiej (po „parzystej stronie”),
– ulica Grochowska (skrzyżowanie z ulicą Terespolską),
– Al. Jana Pawła II (skrzyżowanie z Al. Solidarności),
– ulica Starzyńskiego (między rondem i ogrodzeniem ZOO),
– ulica Mała 8 (skwer pod muralem),
– pasaż Wiecha (przed pawilonem Zodiak),
– ulica Świętokrzyska (wzdłuż Prudentialu)
– otoczenie pomnika Kościuszkowców przy Wybrzeżu Szczecińskim,
– plac Zamkowy,
– Krakowskie Przedmieście 3 i 28-30,
– ulica Filtrowa i Al. Niepodległości (wzdłuż MON),
– ulica Brzeska (przed nr 3, 4, 8, 12 i 18),
– ulica Wyspowa 2,
– ulica Konopacka (parzysta strona, u zbiegu ze Strzelecką)
Czytaj też: Warszawa | Ekologia | Zieleń | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie


źródło: UM Warszawa