Plac Centralny w Warszawie coraz bliżej! Miasto szuka wykonawcy

To już kolejny fragment Warszawy, który zyska nowe oblicze. Plac Centralny powstanie w wyniku przebudowy środkowej części placu Defilad. Projekt zakłada zmniejszenie ilości betonu i asfaltu, które zastąpi zieleń. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na wykonawcę prac.

Plac Centralny jest elementem programu budowy Nowego Centrum Warszawy. Koncepcja przebudowy pl. Defilad na osi ul. Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce, które będzie przyciągać mieszkańców. Odbywać będą się tutaj wydarzenia kulturalne. Plac Centralny (póki co jest to robocza nazwa) zajmie kameralną przestrzeń pomiędzy Muzeum Sztuki Nowoczesnej a Pałacem Kultury i Nauki. Koncepcyjny projekt przygotowała pracownia A-A Collective. Koncepcja tego zespołu znalazła się wśród pięciu najlepszych propozycji wyłonionych w międzynarodowym konkursie. Zwycięski zespół wybrała Komisja przy Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego po wcześniejszych konsultacjach społecznych.

Autorzy z A-A Collective zaprojektowali przestrzeń, która połączy centralną część placu Defilad z parkiem w rejonie ul. Świętokrzyskiej. Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Trawniki mają przypominać miejsca, w których stały kamienice. Pozostałości po starych budynkach zostały wyburzone po II wojnie światowej, by zrobić miejsce pod Pałac Kultury i Nauki. Nawierzchnia placu zostanie wykonana z sześciu różnych rodzajów kamienia. Obrysy dawnych kamienic zostaną wykonane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Co ciekawe, układ ulic z 1939 r. przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej.

Na placu znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Projekt zakłada też posadzenie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i gatunków bylin. Do tego dojdzie 11 gatunków krzewów, a także 70 drzew takich jak m.in. robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie.

Zmiany kolejnych ulic na horyzoncie

Plac Centralny stanowi kolejny etap zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy. Miasto przebudowało już rondo Dmowskiego, dzięki czemu piesi zyskali wygodną możliwość przechodzenia na drugą stronę ulicy bez schodzenia do przejścia podziemnego (czytaj więcej TUTAJ). Rosną nowe drzewa, krzewy i kwiaty. Nowe oblicze zyskał też plac Poli Negri, który wcześniej nosił nazwę placu Pięciu Rogów (czytaj więcej TUTAJ).


Warszawa przygotowuje się już do kolejnych inwestycji. Miasto rozstrzygnęło konkurs architektoniczny na nową i zieloną ul. Chmielnej oraz rejon ulic Złotej i Zgoda. Trwa sporządzanie dokumentacji projektowej drugiej z tych lokalizacji. Zarząd Dróg Miejskich wybiera obecnie projektanta kompleksowej przebudowy ul. Kruczej na odcinku od Al. Jerozolimskich do ul. Pięknej – czytamy w komunikacie na stronie UM Warszawy.

W przygotowaniu są też projekty kilku etapów tzw. Zielonej Marszałkowskiej. Poza ukończoną zachodnią stroną tej ulicy od ronda Dmowskiego do ul. Świętokrzyskiej, na najbardziej zaawansowanym etapie są zmiany fragmentu od ul. Królewskiej do pl. Bankowego. Tam miejscy drogowcy przygotowują się do ogłoszenia przetargu na przebudowę. W dalszej perspektywie planujemy prace na centralnym odcinku Al. Jerozolimskich – powstają założenia do przebudowy. Warszawa chce wykorzystać szansę, jaką przyniesie przebudowa kolejowej linii średnicowej.

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Warszawa | Zieleń | Ekologia | Urbanistyka | Miasto | whiteMAD na Instagramie