Plac Centralny w Warszawie. Wkrótce ruszy budowa!

Cel jest taki, aby usunąć część betonowych powierzchni, a w ich miejscu wprowadzić zieleń. Plac Centralny obejmuje środą część placu Defilad. Miasto chce, by pojawiło się tutaj ponad sto dużych drzew, tysiące krzewów i miejsca do odpoczynku.

Do przetargu na wykonanie prac zgłosiło się pięć firm. Przebudowa placu wiąże się z realizacją programu Nowego Centrum Warszawy, czyli wielkiej koncepcji zazieleniania ulic Śródmieścia. Dodatkowo koncepcja zakłada zwężanie pasów drogowych, budowę ścieżek rowerowych i przejść dla pieszych w miejscach, w których wcześniej ich nie było. Projekt jest realizowany etapami, a część prac dobiegła już końca. Przykładem jest przebudowa dróg wokół ronda Dmowskiego, które wzbogaciło się o naziemne przejścia dla pieszych. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Teraz czas na zazielenienie terenu pod Pałacem Kultury. Projekt przebudowy przygotowała pracownia architektoniczna A-A Collective, która zwyciężyła międzynarodowy konkurs. Projekt wybrała Komisja powołana przy Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego.

Zmiany zakładają połączenie centralnej części placu Defilad z parkiem przy ulicy Świętokrzyskiej. Architekci zaprojektowali nieregularny układ chodników i zieleni, który nawiązuje do dawnej sieci ulic i kwartałów w tym miejscu. Taki zabieg pozwoli zobaczyć, gdzie przed II wojną światową stały kamienice, które wyburzono, by zbudować Pałac Kultury i Nauki.

O tym, jak wyglądała Warszawa tuż po II wojnie światowej pisał nasz redaktor Mateusz Markowski w artykule TUTAJ oraz TUTAJ

Architekci zaplanowali wykorzystanie sześciu rodzajów kamienia, z których wykonana zostanie nawierzchnia. Miejsca, w których stały kiedyś kamienice oznaczone będą wielkoformatowymi płytami w kolorach szarym i czerwonym. Z kolei dawne dziedzińce wybrukowane zostaną z użyciem kostki pochodzącej z placu Defilad. Sam układ ulic odwzorowany na 1939 roku wyróżniony będzie pasami ułożonymi z kostki granitowej.

Na placu znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Projekt zakłada też posadzenie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i gatunków bylin. Do tego dojdzie 11 gatunków krzewów, a także 109 drzew takich, jak m.in. robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie – czytamy w komunikacie na stronie UM Warszawy.


Realizację projektu nadzoruje Zarząd Dróg Miejskich m.st. Warszawy. Oferty, które spłynęły do miasta opiewają na kwotę od 61,2 do 73,3 mln zł. Wykonawca będzie miał 14 miesięcy na realizację projektu od chwili podpisania umowy.

Co dalej? W ramach realizacji projektu Nowego Centrum Warszawy przebudowana zostanie ulica Chmielna oraz rejon przy ul. Złotej i Zgoda. Zazieleni się również ulica Marszałkowska. O metamorfozie tej ostatniej jeszcze napiszemy.

Więcej o Nowym Centrum Warszawy pisaliśmy w artykułach tutaj:

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Warszawa | Place, Skwery, Parki  | Metamorfoza | Miasto | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie