Plac już ogrodzony! Rusza budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej!

To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji nie tylko na kulturowej mapie Warszawy, ale i całej Polski. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (MSN) zapowiadane było od kilkunastu lat. Wreszcie ruszyły prace! 

Plac Defilad to od lat najbardziej prestiżowy adres w Polsce, ale jednocześnie prawdopodobnie najbardziej zaniedbany plac w stolicy. Pośród popękanych płyt chodnikowych, starych, zaniedbanych drzew i połamanych ławek stały wątpliwej elegancji baraki i budki z kebabami. Jednak już niedługo ma się to diametralnie zmienić! 


Na pierwszy ogień poszły blaszaki (a także samolot-restauracja), które stały na rogu placu od strony ulicy Świętokrzyskiej. Właśnie w tym miejscu ma powstać MSN. Obecnie teren został odgrodzony od ulicy płotem, a w miejsce baraków wjechał ciężki sprzęt, który uporządkuje teren dla wykonawcy. Wykonawcę udało wyłonić się w czwartek, 21 lutego. Okazała się nim firma Warbud, która zaproponowała najniższą cenę wynoszącą 417 milionów złotych. W ramach przygotowania terenu z terenu zostanie usuniętych kilkanaście drzew, jednak jak zapewnia zarząd muzeum do 2022 roku w ich miejscu zostaną nasadzone duże drzewa o wysokości 15-18m. Wybrany gatunek to glediczja trójcierniowa!

Sam projekt muzeum powstał w amerykańskiej pracowni Thomasa Phifer’a, którego wspierało polskie biuro APA Wojciechowski. Muzeum będzie miało ponad 20.000 mkw. powierzchni, z czego ok. 4.000 mkw. to sale wystawowe. W budynku pojawią się również sale edukacyjne, biblioteka, audytorium, kino, kawiarnia oraz rekonstrukcja Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia z końca lat 50. Koniec wszystkich prac związanych z MSN, a także otwarcie obiektu dla zwiedzających ma się odbyć na wiosnę 2022 roku. 

źródło: https://artmuseum.pl/

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły