Plac Pięciu Rogów w Warszawie został otwarty!

Zakończyła się przebudowa placu w centrum Warszawy. Plac Pięciu Rogów został już otwarty. Miejsce oferuje nową jakość do spędzania wolnego czasu – Plac Pięciu Rogów to teraz zadrzewiony plac z fontanną. Projekt przygotowali architekt Kacper Ludwiczak i pracownia WXCA.

Budowa placu jest kolejnym etapem tak zwanego Nowego Centrum Warszawy, w ramach którego w centrum miasta prowadzone są prace powiększające ilość zieleni oraz wprowadzające ułatwienia w poruszaniu się dla pieszych i rowerzystów. Pomiary ruchu prowadzone jeszcze przed pandemią wykazały, że piesi stanowią zdecydowaną większość uczestników ruchu w rejonie u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Szpitalnej i Zgoda. Dlatego założenia projektu, wyłonione w drodze konkursu architektonicznego i dopracowane w toku konsultacji społecznych, właśnie im nadają priorytet.

Do niedawna dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu każda, przecinały ten trakt spacerowy, zostawiając jedynie wąskie chodniki wzdłuż kamienic oraz tworząc pośrodku betonową wyspę. W ich miejscu powstała teraz strefa zamieszkania, czyli organizacja ruchu dająca pierwszeństwo pieszym i ograniczająca prędkość pojazdów do 20 km/h.

Nowy plac ma być miejscem, przez które można nie tylko przejść, ale również warto zatrzymać się w nim – miasto liczy na to, że dzięki zmianom mieszkańcy będą tu po prostu spędzać swój wolny czas, korzystając z zielonego skweru z fontanną i ławek. Ruch samochodów prywatnych ograniczony został do dojazdów do posesji, wjazd umożliwia specjalny identyfikator. Na placu powstała też przestrzeń na ogródki gastronomiczne i wydarzenia plenerowe.

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu nie zmieścilibyśmy się tutaj wszyscy na wąskim chodniku. Teraz Plac Pięciu Rogów to estetyczne miejsce, do którego wprowadziliśmy tyle zieleni, ile mogliśmy. Zależało nam, żeby była to przestrzeń, w której można spędzić czas z przyjaciółmi czy rodziną. Przestrzeń, w której można odpocząć. A to dopiero początek zmian w centrum. Przed nami metamorfoza na ul. Chmielnej, Zgoda czy Kruczej. W ciągu roku, dwóch lat cała okolica będzie wyglądała zupełnie inaczej. Centrum nowoczesnego miasta musi rozwijać się w sposób zrównoważony – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Prace objęły nie tylko plac. W rejonie ulic Brackiej i Widok wyznaczone zostały dwa nowe naziemne przejścia dla pieszych. Wyremontowana została ulica Szpitalna na całej długości oraz fragment ulicy Kruczej do wysokości Alej Jerozolimskich, na którym powstały pasy rowerowe. Na ulicach dojazdowych do placu zostały utworzone strefy parkingowe dla dostawców.


Nowe zasady obowiązujące na placu idą w parze z całkowitą zmianą formy tej przestrzeni. W miejscu dotychczas całkowicie pozbawionym zieleni pojawiły się 22 klony polne o wysokości 9 metrów każde. Drzewa te potrafią żyć nawet 150 lat i po posadzeniu mogą osiągnąć jeszcze większe rozmiary. Ich rozłożyste korony zapewnią cień w upalne dni. Chodnik dookoła drzew jest podwieszany – co stanowi ochronę dla korzeni – oraz wykonany częściowo z nawierzchni wodoprzepuszczalnej.

Posadzkę wykonano z betonu architektonicznego. Pod powierzchnią placu znajdują się różne instalacje, w tym system ochrony drzew, zapewniający im powietrze oraz ułatwiający dopływ wody, dodatkowo oświetlenie oraz dyskretna fontanna. Całość uzupełniają niskie latarnie, ławki i siedziska. Plac Pięciu Rogów to tylko jeden z elementów powstającego w tej części miasta Nowego Centrum Warszawy. W sąsiedztwie zakończonej właśnie inwestycji dosłownie z każdej strony w przygotowaniu są następne.

O tym jak zmieni się Warszawa w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy dowiecie się klikając TUTAJ. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze zmiany jakie czekają stolicę!

Rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na nowe oblicze ulicy Chmielnej oraz fragmentu ulicy Brackiej. Według tej samej formuły wyłoniona została również pracownia architektoniczna, która przygotuje zmiany w rejonie ulicy Złotej i Zgoda. Z kolei Zarząd Dróg Miejskich przeprowadził kompleksowe analizy i symulacje ruchu, które stanowią podstawę dla zaprojektowania nowego układu ulicy Kruczej. Dzisiaj ruszył przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla tej ulicy. W przygotowaniu przez ZDM są też projekty kilku etapów tzw. Zielonej Marszałkowskiej. W dalszej perspektywie planowana jest też przebudowa centralnego odcinka Alej Jerozolimskich. Drogowcy już teraz opracowują jej założenia, aby Warszawa dobrze wykorzystała szansę, jaką przyniesie ze sobą przebudowa kolejowej linii średnicowej.

fot. R. Motyl, źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Warszawa | Zieleń | Miasto | Renowacja | Meble miejskie | whiteMAD na Instagramie