Plac przy Starym Browarze. Zamiast betonu, sporo nowej zieleni! 

Stary Browar to jedna z najważniejszych ikon Poznania. Centrum kultury, sztuki i handlu od kilku lat odświeża swój wizerunek, by odpowiadać na kolejne potrzeby mieszkańców i klientów. Tym razem zmiany obejmą plac przy Starym Browarze, który mieści się od strony ulicy Ratajczaka. 

Plac przy Starym Browarze to na co dzień pusta, wybetonowana przestrzeń, na której zimą organizowane są targi świąteczne, a wiosną króluje na nim gigantyczny wielkanocny zając. Plac przyjął taka formę na prośbę założycielki i byłej właścicielki kompleksu Stary Browar Grażyny Kulczyk, której zależało, by jak najlepiej podkreślić zachwycającą fasadę przy głównym wejściu do obiektu.

Ze względu na dynamiczne zmiany, które mają miejsce w okolicy placu, zarząd Starego Browaru postanowił zmodernizować plac i dostosować go do bieżących potrzeb oraz przyszłej estetyki okolicy. Według planów miasta przez modernizowaną obecnie ulicę Ratajczaka już niedługo ma jeździć tramwaj, który połączy centrum z Wildą. Co więcej rozrasta się sąsiadujące ze Starym Browarem centrum biznesowe, a niedawno otwarto pierwszy biurowiec Nowego Rynku. Na przeciwko wejścia do Starego Browaru znajduje się Wyższa Szkoła Bankowa, która przygotowuje rozbudowę uczelni obejmującą m. in. rewitalizację dwóch kamienic znajdujących się vis-avis placu przy Starym Browarze. 


Głównym założeniem projektu jest połączenie należącego do Starego Browaru parku Dąbrowskiego z chodnikiem wzdłuż ul. Ratajczaka i wejściem do centrum handlowego. Plac ma być nie tylko estetycznym dokończeniem zmodernizowanej ulicy Ratajczaka, ale także nowym popularnym miejscem spotkań dla mieszkańców Poznania i klientów Starego Browaru. Według zapewnień władz obiektu handlowego w parku zasadzonych zostanie 40 drzew, 250 krzewów, a także setki kwiatów. Jak dodaje Magdalena Kowalak, prezes spółki zarządzającej Starym Browarem, wybrano głównie rośliny miododajne, które przyciągną owady zapylające. Autorem projektu jest poznańska pracownia 1050. Stary Browar ma już wykonawcę robót, ale rozpoczęcie prac planuje na przełom marca i kwietnia. 

Plac przy Starym Browarzeźródło: materiały prasowe / starybrowar5050.com