Plac Przyjaciół Sopotu po remoncie

To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów w Sopocie. Plac Przyjaciół Sopotu został przebudowany. Pojawiły się nowe nasadzenia zieleni oraz meble miejskie.

Podczas prac Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie wykonał interwencje, które mają pozytywnie wpłynąć na komfort korzystania z placu. Mieszkańcy zyskali przeszkloną pergolę, która została mocno obsadzona zielenią, dwa ogrody deszczowe, nowe oświetlenie i elementy małej architektury.

Prace nad nowym charakterem placu Przyjaciół Sopotu rozpoczęły warsztaty z mieszkańcami, przeprowadzone pod okiem wykwalifikowanych specjalistów z Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych. W trakcie warsztatów poznaliśmy oczekiwania mieszkańców i ich wyobrażenia o zagospodarowaniu tej ważnej części miasta. Istotnym założeniem projektowym było dostosowanie przestrzeni do potrzeb sopocian. Zależało nam na zachowaniu wielofunkcyjnego charakteru placu, z centralną, reprezentacyjną częścią otoczoną enklawami zieleni. Pojawiły się nowe drzewa, pnącza, kompozycje wysokich traw i krzewów. Ważnym elementem są pergole, które kompozycyjnie wpisują się w rysunek placu oraz tworzą kameralną przestrzeń, idealną dla spotkań mieszkańców i turystów – mówi wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.

Plac Przyjaciół Sopotu w nowej wersji zyskał więcej zieleni. Posadzono platany, lipy, śliwy wiśniowe i pnącza. Całość uzupełniły kompozycje traw wysokich i krzewów. Nowością są latarnie i ławki o przeróżnych kształtach. Pojawiły się maszty flagowe, które wykorzystywane będą podczas miejskich uroczystości. Ciekawostką są podświetlone dysze mgielne przy fontannie, dzięki którym ta ostatnia zyska lekkości i nowoczesności. Chłodną mgiełkę mieszkańcy i turyści docenią w upalne dni.

Wspomniana już pergola składa się z dwóch stalowych konstrukcji zawierających trzy elementy zadaszone po obu łukach placu. Ściany pergoli zostały oszklone i lekko oświetlone.


Naszym celem było takie przeorganizowanie przestrzeni publicznej, aby powstał kameralny i jednocześnie wytworny plac miejski z reprezentacyjną częścią otoczoną zielonymi enklawami. Zazieleniliśmy plac, dodaliśmy eleganckie i funkcjonalne meble miejskie, wysmakowane oświetlenie. Wszystko w odpowiednich proporcjach – wyjaśnia Wojciech Ogint dyrektor ZDiZ.

W sumie na odnowionym placu pojawiło się 27 nowych drzew, ponad 3 tysiące bylin, dwa ogrody deszczowe, 16 dysz mgielnych, 12 stojaków rowerowych, 20 koszy na śmieci, 39 ławek, 14 reflektorów, 24 słupki oświetleniowej i 44 oprawy świetlne. Projekt wykonało konsorcjum firm: Gzowski Architekci sp. z o.o. i Restudio Jacaszek Architekci sp. z o.o.

źródło: Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie (www.zdiz.sopot.pl)

Czytaj też: Sopot | Place, Skwery, Parki  | Meble miejskie | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły