PO

Plac świętego Piotra z drzewami? Zieleń pozwoli obniżyć temperaturę

Plac świętego Piotra przyciąga tłumy wiernych i turystów. Jego powierzchnia jest gęsto zabudowana i w upalne dni przebywanie tutaj nie jest komfortowe. Polski zespół projektantów Mossmoss proponuje, by wykonać tam kilka nasadzeń zieleni. Drzewa dadzą cień i obniżą temperaturę.

Zespół Mossmoss wcześniej przygotował projekt zazielenienia wybranych miejsc we Wrocławiu. Nasz artykuł na ten temat znajdziecie TUTAJ. Teraz Mossmoss na warsztat bierze najpopularniejsze turystycznie miejsca na świecie i pokazuje, jak mogą wyglądać w zielonej wersji. Kilka dni temu pisaliśmy o ich propozycji zielonej metamorfozy placu przed Luwrem w Paryżu (czytaj TUTAJ). Tym razem na warsztat bierzmy Plac świętego Piotra.

Plac w Watykanie jest przykładem miejskiej wyspy ciepła. Takiego określenia używa się dla miejsc, które charakteryzuje znaczna różnica temperatury powietrza między zabudowaną tkanką a strefą podmiejską. Wyspy ciepła powstają z powodu dużej ilości powierzchni sztucznych i małego udziału zieleni. Beton, asfalt czy kostka absorbują więcej promieni słonecznych niż odbijają, co wpływa na podniesienie temperatury w najbliższym otoczeniu.

Oczywiście, Placu Świętego Piotra, gdzie odbywają się uroczystości o dużej randze, nie można pokryć całego obszaru roślinnością. Niemniej jednak istnieje konieczność zapewnienia turystom przestrzeni, w której mogliby swobodnie odpocząć i schronić się przed palącym słońcem – tłumaczy zespół Mossmoss.


Według szacunków, powierzchnia kamiennego placu może osiągnąć nawet 42 stopnie Celsjusza, a w zacienionym miejscu obok drzewa będzie niższa o 15 stopni. Zacienione miejsca na placu są przestrzeniami, które turyści wybierają najchętniej.

Wizualizacje przygotowane przez Mossmoss to tylko luźna koncepcja, a nie konkretny plac. Mają one zachęcić do dyskusji na temat zmian klimatu i uświadomić, że na zmiany klimatyczne możemy reagować sięgając po proste rozwiązania.

źródło: Mossmoss

Czytaj też: WłochyMetamorfoza | Ciekawostki | Miasto | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Przesuń suwak PRZED i PO: