Plac Trzech Krzyży w Warszawie jednak będzie zielony! Jest zgoda konserwatora

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie wspólnie z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków uzgodnił szczegóły remontu. Plac Trzech Krzyży zyska nowe nasadzenia, drzewa pojawią się w północnej i wschodniej pierzei. W częściach placu posadzona zostanie też zieleń niska.

Trwa przebudowa Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Niedawno robotnicy odkryli zabytkowe tory tramwajowe oraz stary bruk. Znalezisko nie zostanie jednak wyeksponowane. Zostanie zabezpieczone i przykryte warstwami bitumicznymi.

Przed nami historyczne zmiany na pl. Trzech Krzyży. Docelowo, dzięki bardzo dobrej współpracy z MWKZ, plac będzie nie tylko funkcjonalny i bezpieczny, ale także zielony. Zieleń wróci tu po blisko stu latach. Będą to nie pojedyncze drzewa jak obecnie, a 28 nowych drzew i niska zieleń, czyli m.in. żywopłoty i trawniki. Dziękuję panu profesorowi Jakubowi Lewickiemu za merytoryczny dialog, otwartość i przychylność, ale też za świetną współpracę – powiedział w czwartek 6 października podczas konferencji prasowej Tomasz Bratek, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Pracownicy ZDM otrzymali decyzję konserwatora pozwalającą na odtworzenie wielu elementów zieleni, które stanowiły istotną część kompozycji placu. Zielony charakter odzyska trójkątna wyspa w północnej części placu, między ulicami Książęcą a Żurawią. Dziś w tym miejscu znajduje się parking. Zazielenione zostaną skwery wzdłuż wschodniej pierzei oraz mniejsze wyspy po północnej i południowej stronie Kościoła św. Aleksandra. Na placu posadzonych zostanie w sumie 16 lip, 8 głogów i 4 grusze. Drzewa będą miały około 6 m wysokości i obwód pnia o minimalnej wielkości 25 cm.

Parking na placu Trzech Krzyży zniknie, w miejscu aut rosnąć będą drzewa, fot. Google

Zieleń nie będzie jedyną nowością na placu. Kierowcy i piesi zyskają nową nawierzchnię jezdni i chodników. Przejście dla pieszych w centralnej części placu zyska sygnalizację świetlną i azyle. Co ważne dla poruszających się komunikacją miejską – dotychczasowe “rozrzucone” w obrębie placu przystanki znajdą się w nowym, wspólnym miejscu – w sąsiedztwie Instytutu Głuchoniemych. Dodatkowo na placu pojawią się nowe ścieżki dla rowerów.

Konserwator zabytków zezwolił na prowadzenie prac w miejscu, w którym odkryto zabytkowe tory tramwajowe oraz bruk.

Bruk tworzy bardzo delikatny materiał, który został ułożony w czasach o dużo mniejszym natężeniu ruchu. To sprawia, że nie jest on przystosowany do ruchu, z jakim mamy do czynienia na dzisiejszych ulicach. Z całą pewnością bardzo szybko uległby on degradacji – wyjaśniał prof. Jakub Lewicki.

Badania zabytkowych fragmentów wskazują, że bruk dobrze zniósł prawie dwie dekady, które minęły od chwili przykrycia go asfaltem podczas poprzedniego remontu. Teraz ponownie zostanie przykryty nawierzchnią bitumiczną. Po raz pierwszy w historii zostanie zabezpieczony przed negatywnym wpływem warstwy bitumicznej.

Otrzymaliśmy już stosowne wytyczne od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do docelowej przebudowy całego placu. Planujemy jeszcze w tym roku przeprowadzić warsztaty, by wypracować koncepcje będące podstawą nowego konkursu architektonicznego dla tego miejsca w kolejnych latach. W pracach wykorzystamy docelowo odkryte historyczne elementy placu. Projekt przeniesienia bruku lub pozostawienia go i wyeksponowania musi być odpowiednio czasowo oraz finansowo przygotowany – dodał wiceprezydent Tomasz Bratek.

Jak przez lata zmieniał się plac Trzech Krzyży? O historii miejsca pisał nasz redaktor Mateusz Markowski. W jego artykule znajdziecie suwaki PRZED i PO. Artykuł znajdziecie klikając TUTAJ.

źródło: ZDM w Warszawie

Czytaj też: Miasto | Komunikacja miejska | Meble miejskie | Zieleń | Warszawa | whiteMAD na Instagramie