Gdańsk. Budynek po pożarze przy placu Wałowym 2.

Plac Wałowy w Gdańsku. Zniszczony w pożarze zabytek zostanie odrestaurowany!

Budynek gminny przy Placu Wałowym 2 zostanie poddany gruntownej rewaloryzacji. Pożar, który wybuchł w nocy z soboty na niedzielę, 23-24 stycznia 2021 r., nie wpłynie na przebieg planowanego już wcześniej przez Gdańskie Nieruchomości remontu, może jednak zwiększyć jego koszty. Prace będą prowadzone bez zmian.

Budynek, który znajduje się przy placu Wałowym 2 jest jednym z gminnych obiektów, zarządzanych przez Gdańskie Nieruchomości. Został przeznaczony do kompleksowego remontu w ramach programu „Rewitalizacja Dolnego Miasta, Placu Wałowego i Starego Przedmieścia w Gdańsku”. W 2018 roku spółka podpisała umowę na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na przebudowę i modernizację elementów tego oraz siedmiu innych budynków znajdujących się w tej okolicy.

Gdańsk. Budynek po pożarze przy placu Wałowym 2.

Zaplanowane dla nich prace konserwatorsko-restauratorskie obejmować mają remonty dotyczące, między innymi: wykonania izolacji wraz z uzupełnieniem ubytków w murze, wykonania drenażu zewnętrznego przy ścianach, wykonania remontu elewacji budynku wraz z wymianą całej stolarki okiennej oraz drzwiowej w częściach wspólnych budynku, zewnętrznego docieplenia ścian i przebudowy wejść do budynków.

Te założenia się nie zmieniły – budynek przy Placu Wałowym 2 przejdzie gruntowną rewaloryzację z uwzględnieniem powyższych prac, choć w nocy z soboty na niedzielę, 23-24 stycznia, w obiekcie wybuchł pożar. W jego wyniku został uszkodzony między innymi dach pustostanu – więźba wraz z pokryciem, osłabiona została także konstrukcja budynku. Jak tłumaczy Aleksandra Strug, rzecznik Gdańskich Nieruchomości, to może wpłynąć na wzrost kosztów planowanej przebudowy, ale nie sprawi, że budynek zostanie rozebrany.

Gdańsk. Budynek po pożarze przy placu Wałowym 2.

Rzecznik podkreśla, że obiekt znajduje się w spisie Gminnej Ewidencji Zabytków i z tego powodu przeznaczony był do kompleksowego remontu. Obecnie trwa zabezpieczanie obiektu przed dalszymi skutkami pożaru i akcji gaśniczej, opracowywany jest także plan zabezpieczenia pustostanu do czasu rozpoczęcia planowanego remontu. W najbliższym czasie demontowane będą luźne elementy dachu i dachówki oraz pozostałości opalonej więźby dachowej i orynnowania.

Prace konserwatorsko-remontowe rozpoczną się od wykonania wzmocnienia poprzez mikropale po obwodzie budynku, który znajduje się na podmokłym gruncie. Remont przeprowadzony będzie z dofinansowaniem z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszu Dopłat.

Czytaj też: Gdańsk | Historia | Zabytek | Renowacja | Miasto

źródło: gdańsk.pl

zdjęcia: Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl