Plac Wolności w Łodzi będzie zielony! Miasto posadzi tu ponad 60 drzew

Na taką wiadomość czekaliśmy od dawna. Plac Wolności w Łodzi czeka przebudowa. Miejsce zazieleni się i zyska zupełnie nową jakość.

W sumie na Placu Wolności w Łodzi pojawią się 62 dające cień drzewa, żywopłoty i trawniki, po których będzie można chodzić. Na nowej trawie będzie więc można urządzić sobie piknik z bliskimi. Sam plac ma być teraz przyjazny pieszym. 

Plac Wolności w Łodzi jest jedynym w Polsce placem o ośmiu bokach i jednym z trzech na świecie! Podobny układ mają jedynie Octogon w Budapeszcie i Octagon w Dunedin. 

W XIX wieku był to handlowy rynek Nowego Miasta, w XX natomiast zaczął zyskiwać na znaczeniu, jako ważny punkt komunikacji miejskiej. Lata 20-ste XXI wieku przyniosą placu Wolności inną, niezwykle istotną zmianę.

Plac Wolności jest wyjątkowy ze względu na swój kształt, ale też z tego powodu, że jest tu mało ludzi. Place miejskie mają taką funkcję, że tu się powinni ludzie spotykać, że powinni chcieć tu przychodzić. Dlatego takim głównym celem w projektowaniu, który przyświeca tej rewitalizacji jest to, żeby to było miejsce przyjazne mieszkańcom i turystom – tłumaczy architekt Małgorzata Borys, jedna z autorek koncepcji przebudowy.

Co ciekawe, projektanci edytowali wcześniejszy projekt przebudowy placu, który wprawdzie przewidywał pojawienie się w tym miejscu zieleni, ale na zdecydowanie mniejszą skalę. Po zmianach projekt remontu lepiej wykorzystuje potencjał samego placu. W efekcie 20 proc. całkowitej powierzchni placu zajmą tereny zielone. Mowa tu nie tylko o drzewach, ale także o gazonach i trawnikach. Dzięki temu po południowej stronie placu, od Piotrkowskiej powstanie skwer. Zieleń będzie służyła nie tylko wypoczynkowi, ale także klimatowi, drzewa dadzą cień, a trawniki i gazony zatrzymają wodę.


Na placu będą na pewno zieleńce, będą trawniki i krzewy. Będzie też ponad sześćdziesiąt drzew i zgodnie ze standardami łódzkimi będą to drzewa wysokie. One już w momencie posadzenia będą miały około osiem metrów wysokości, więc już tego dnia, kiedy się tu pojawią na placu Wolności będzie widoczna różnica – zapowiada Małgorzata Borys.

W przyszłości na placu będzie można też organizować jarmarki i inne plenerowe wydarzenia. Architekci pracują teraz nad ostateczną wersją projektu przebudowy. W następnym kroku miasto ogłosi przetarg na wykonawcę inwestycji. Zielony Plac Wolności będzie gotowy wiosną 2023 r.

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Meble miejskie | Łódź

plac wolności w Łodzi

źródło: UM Łódź