Placówka onkologiczna Maggie’s Center. „Zatopiona wśród tysięcy roślin”. 

Zielony dach, bryła inspirowana naturalnymi formami, najwyższej jakości materiały i sprzęt przeznaczony do walki z nowotworami i opieki nad osobami zmagającymi się z chorobą. Właśnie taka jest placówka onkologiczna Maggie’s Center w brytyjskim mieście Leeds zaprojektowana przez słynne biuro Heatherwick Studio.

Zacznijmy od tego, czym jest Maggie’s Centre. Maggie’s Centre to sieć ośrodków opiekuńczych dedykowanych osobom cierpiących na raka. Założycielem i pomysłodawcą tych wyjątkowych placówek non-profit jest krytyk i badacz architektury Charles Jencks, który postanowił stworzyć tego typu obiekty jako hołd dla swojej zmarłej na rak żony – Maggie. Placówki tego typu powstają głównie w Wielkiej Brytanii, ale także w Hongkongu. Placówki mają za zadanie nieść pomoc i dawać opiekę osobom, które mierzą się z chorobą nowotworową.

Najnowsza placówka Maggie’s Centre powstała w przy budynku Uniwersytetu Medycznego St. James w brytyjskim Leeds. Obiekt wyróżnia się niesamowitą architekturą, bowiem za projekt odpowiadała słynna pracownia Heatherwick Studio, dla której była to pierwsza tego typu realizacja w historii firmy.



„Naszym celem było zbudowanie domu dla osób dotkniętych chorobą nowotworową, który byłby uduchowiony i przyjazny, w przeciwieństwie do innych typowych ośrodków klinicznych. Dzięki wykorzystaniu wyłącznie naturalnych, zrównoważonych materiałów i zanurzeniu budynku w tysiącach roślin, mieliśmy szansę stworzyć niezwykłe środowisko, zdolne do inspirowania odwiedzających z nadzieją i wytrwałością podczas ich trudnych, zdrowotnych podróży” – powiedział Thomas Heatherwick.  

Architektom zależało również, by obiekt miał oryginalną, inspirowaną naturą, organiczną formę, bowiem jak wynika z badań, którymi posiłkowali się architekci, człowiek lepiej odnajduje się w obłych, organicznych formach, niż w ciężkich, geometrycznych bryłach. Kolejnym ważnym elementem było wpuszczenie do wnętrza jak największej ilości naturalnego światła, które pozytywnie oddziaływuje na samopoczucie. Udało się to dzięki zastosowaniu niemal na całej długości kompleksy wysokich, panoramicznych okien. 

Czytaj też: Architektura | Recykling | Drewno | Ekologia | Wielka Brytania

zdjęcia:  Hufton + Crow.

źródło: Placówka onkologiczna Maggie’s Center / Heatherwick Studio