Wielkie zmiany na Placu Unii Lubelskiej w Warszawie

W miejscu obecnego skrzyżowania na placu Unii Lubelskiej pojawić ma się rondo, a całego jego otoczenie przejdzie diametralną zmianę.

Piesi zyskają bezpieczne przejścia, szersze chodniki, a rowerzyści – ścieżki. Nowy projekt to także zdecydowanie więcej zeleni. Takie zmiany zaproponowała stołecznemu ratuszowi organizacja Zielone Mazowsze.

Chcemy wrócić do modelu ronda z jezdnią zwężoną do dwóch pasów ruchu. Dzięki temu na placu mogłoby być coś więcej poza asfaltem, a piesi nie musieliby się przeciskać pod budynkami. Byłoby też gdzie przysiąść wśród drzew.

twierdzi Maciej Sulmicki, prezes stowarzyszenia w wywiadzie dla TVN Warszawa.
Ciekawą propozycją jest również przywrócenie pomnika w miejscu ronda, który stał tutaj przed wojną a jego autorem był sam Antoni Jawornicki. Ogólnym założeniem projektu jest przwrócenie placu mieszkańcom, zwiększenie bezpieczeństwa kierowców i aby plac nie istniał jedynie z nazwy. Ratusz potwierdza, że od dłuższego czasu planowane są zmiany, które poprawiły by sytuację w tym miejscu i obiecuje, że zainteresowaniem przyjrzy się złożonej propozycji. Projekt Zielonego Mazowsza ma być również omawiany na najbliższym spotkaniu Komisji Dialogu Społecznego ds. Transportu. Nam pomysł się spodobał i mamy ogromną nadzieje, że ratusz nie schowa go do szuflady.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Zielonego Mazowsza