Dobierając oświetlenie do ogrodu, warto przede wszystkim zacząć od analizy swoich potrzeb i preferencji. Następnie należy odpowiednio dobrać jego rodzaj. Jak to zrobić? Oto najważniejsze informacje na temat rozmieszczenia zewnętrznych świateł.
Oświetlenie w ogrodzie – kluczowe informacje
Oświetlenie w ogrodzie to nie tylko sposób na podkreślenie jego wyglądu, ale także istotny element zapewniający funkcjonalność przestrzeni i unikalną atmosferę po zmroku. Kluczową cechą światła na dworze jest wszechstronność, która pozwala je dostosować do różnorodnych potrzeb i preferencji domowników oraz charakteru podwórka.
Decydując się na sztuczne światło w ogrodzie, należy rozważyć funkcje, jakie ma pełnić oświetlenie. Zazwyczaj stosuje się je jako:
- dekorację;
- podkreślenie konkretnych elementów ogrodu i podwórka;
- oświetlenie funkcjonalne;
- oświetlenie punktowe.
Co ważne, oświetlenie ogrodowe wymaga planowania podczas montażu. Wynika to z potrzeby określenia, na co ma padać światło, gdzie jest kluczowe oraz w jakim natężeniu.
Należy unikać nadmiernego rozświetlenia, które może zaburzać naturalny krajobraz oraz nieumiejętnego rozmieszczenia lamp, co często doprowadza do zacienienia niektórych obszarów lub dostania się niepożądanego światła do wnętrza domu.
Jak stworzyć projekt oświetlenia ogrodowego?
Często planując oświetlenie we własnym ogrodzie, brakuje pomysłów na rozwiązania, czy ogólny zamysł rozmieszczenia lamp. Z pomocą przychodzi wiele inspiracji dostępnych w internecie, gdzie można zobaczyć najnowsze trendy ogrodowe o różnej charakterystyce i tematyce. Autorzy pozostawiają również liczne wskazówki, dzięki którym projektowanie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze.
Potrzeby i preferencje
Projektowanie oświetlenia ogrodowego stanowi dłuższy proces, podczas którego należy uwzględnić wiele czynników zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Istotny krok to analiza potrzeb i preferencji, aby określić, jakie cele chce się osiągnąć poprzez oświetlenie ogrodu. Będzie ono w dużej mierze zależeć od budowy, ukształtowania i możliwości działki związanych np. z dostarczaniem prądu.
Z tego względu dobrym rozwiązaniem podczas tworzenia projektu – poza rozmieszczeniem lamp – jest oznaczenie kąta padania emitowanego światła. Na rzucie ogrodu lub podwórka należy wybrać punkty, w których ma się znaleźć oświetlenie i sprawdzić, ile światła ono zapewnia.
Dzięki temu da się zweryfikować, czy umieszczenie latarni w danym miejscu to trafiony pomysł, a także czy dane punkty zostały prawidłowo rozjaśnione. Pozwala to również rozważać alternatywy, np. zamiast tworzyć sznur lamp do oświetlenia długiego podjazdu, lepsze może być np. wbudowanie taśm ledowych lub wykorzystanie czujników ruchu do zapalania światła.
Zachowanie umiaru
Warto pamiętać o równowadze pomiędzy estetyką a funkcjonalnością, aby stworzyć harmonijny układ świateł, który jednocześnie podkreśla urodę ogrodu i zapewnia odpowiednie oświetlenie poszczególnych obszarów.
Z tego względu najlepiej dokładnie zmierzyć lampy i wybierać je w taki sposób, aby były spójne z resztą aranżacji. Szczególnie tyczy się to tych wpasowywanych w większą całość jak np. kostka brukowa.
Plany a możliwości
Podczas projektowania oświetlenia ogrodowego ważne jest uwzględnienie technicznych aspektów instalacji, takich jak kable, zasilanie i rodzaj używanych żarówek. Znacznie ma też możliwość doprowadzenia do danego miejsca przewodów zasilających – w niektórych obszarach może być to trudne lub niemożliwe.
Wtedy dobrze jest przeanalizować wybór innych opcji np. zasilania słońcem. Właściwie zaplanowana instalacja lamp pozwala uniknąć problemów związanych z awariami i zapewnia długotrwałą i niezawodną pracę systemu oświetleniowego.
Jakich błędów unikać przy montażu lamp w ogrodzie?
Częstym błędem jest stosowanie nadmiernej ilości lamp, co zaburza naturalny krajobraz ogrodu. Z tego względu warto skupić się na tym, aby światło podkreślało istotne elementy podwórka. W przeciwnym razie można się narazić na powstawanie zanieczyszczeń świetlnych.
Kolejny błąd to nieumiejętne rozmieszczenie lamp, które może prowadzić do zacienienia niektórych obszarów. Niekiedy problemem bywa zbyt duże zróżnicowanie w rodzajach oświetlenia, co wywołuje chaotyczny efekt wizualny.
Tyczy się to zarówno barwy światła, jak i jego wkomponowania. Powinno się postawić na spójny zestaw lamp, które pasują do siebie i tworzą harmonijny układ świateł w ogrodzie.
Podsumowując, dobieranie lamp do ogrodu wymaga uwzględnienia wielu czynników, które mają wpływ na komfort ich użytkowania. Kluczowe jest zachowanie równowagi pomiędzy estetyką a funkcjonalnością, aby stworzyć harmonijny system oświetlenia. Podkreśli on charakter i wygląd podwórka oraz zapewni użytkownikom wygodę po zmroku.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY