Henryk Jerzy Chmielewski - Tytus, Romek i A'Tomek. Księga VI - Tytus Olimpijczykiem, okładka 1971 r.

„Komiks” – rusza nowa wystawa w DESA Unicum w Warszawie

Wystawę „Komiks” będzie można oglądać od 28 sierpnia do 4 września w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie. Jej zwieńczeniem będzie aukcja dzieł. Najstarszym prezentowanym obiektem będzie praca Zbigniewa Lengrena „Profesor Filutek” z 1953 r. Słynna seria była publikowana w Przekroju przez 55 lat. Na jakie inne prace warto jeszcze zwrócić uwagę?

Wystawa skierowana jest do fanów polskiego komiksu oraz kolekcjonerów oryginalnych ilustracji. Polski komiks ma długą tradycję. Już po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. w polskiej prasie pojawiały się historyjki, które żartobliwie traktowały o kwestiach społecznych i politycznych. W dwudziestoleciu międzywojennym popularnością cieszyły się stworzone przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza przygody Koziołka Matołka. Po II wojnie światowej ówczesne władze dopatrywały się w komiksach wpływów amerykańskiej popkultury, dlatego taka forma wyrazu artystycznego była sprowadzana do symbolu złego smaku i tandety. Mimo negatywnej kampanii, polscy twórcy rozwijali komiks, a pierwsze serie albumowych wydań ukazały się w latach 60. Oczywiście początkowo twórcy komiksów pilnowali, by zachować ideologiczną zgodność z panującymi wymogami, ale już w latach 70. mogli sobie pozwolić na więcej odwagi.

Zapowiadana wystawa daje możliwość zobaczenia oryginalnych plansz, okładek i rysunków z najlepszych komiksowych historii oraz ilustracje do książek dla dzieci i satyrycznych czasopism. Na wieńczącej wystawę aukcji „Komiks” będzie można wylicytować dzieła, które stworzyli: Henryk Chmielewski, Tadeusz Baranowski, Marek Szyszka, Mieczysław Wiśniewski, Jerzy Skarżyński, Janusz Christa czy Grzegorz Rosiński. Wśród prezentowanych prac są kultowe serie przygód Tytusa, Romka i A’Tomka czy Kapitana Klossa.

Prawdziwą gratką są prace Chmielewskiego: okładka „Tytus, Romek i A’Tomek. Księga VI – Tytus Olimpijczykiem” i plansza ze „Świata Młodych” (Tytus). Seria Tytus, Romek i A’Tomek towarzyszyła wielu pokoleniom Polaków. Ukazywałą się od 1957 do 2021 r. co sprawia, że był to najdłużej ukazujący się polski komiks w historii. Co ciekawe, tytułowy Tytus nie towarzyszył bohaterom od początku. Pierwsze wydanie serii z października 1957 r., które ukazało się w 85 numerze „Świata Młodych”, opublikowane zostało pod tytułem Romek i A’Tomek. Tytus dołączył do bohaterów dopiero w drugim wydaniu.

Bohdan Butenko- Gapiszon, ilustracja na IV stronę okładki

Każda plansza jest jedynym egzemplarzem projektu do odpowiedniej strony danego wydania, a tym samym stanowi rarytas dla fanów komiksu – czytamy na stronie DESA Unicum.

Będzie można również zobaczyć prace autorstwa młodszego pokolenia. Tutaj warto wskazać na nazwiska: Andrzej Janicki, Krzysztof Gawronkiewicz, Ryszard Dąbrowski, Maciej Mazur, Daniel Grzeszkiewicz, Aleksandra Spanowicz, Roman Maciejewski czy Przemysław Truściński.

Polski rynek kolekcjonerski intensywnie się rozwija, a fani chętnie kupują unikalne egzemplarze wydań. Dotyczy to zwłaszcza dorosłych, którzy szukają dawnych plansz, znanych im z dzieciństwa. Z biegiem lat stare ilustracje książkowe stają się mniej dostępne, co podnosi ich wartość. O rosnącej popularności świadczy rekordowa cena pracy z serii “Tytus, Romek i A’Tomek”, która na aukcji w DESA Unicum w 2015 r. została sprzedana za 75 tys. zł. Aukcja „Komiks” jest cykliczna i organizowana w DESA Unicum od 2014 r.

Listę 90 obiektów oraz szacowaną wartość możecie poznać na oficjalnej stronie: TUTAJ.

„KOMIKS”

DESA Unicum

Piękna 1A, Warszawa

Wystawa: 28 sierpnia 2024 – 4 września 2024

źródło: DESA Unicum

Czytaj też: Sztuka | Wystawa | Grafika | Warszawa | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem przy wsparciu DESA Unicum.