Platformy widokowe w Beskidach. Są skromne i wtapiają się w krajobraz

Trzy małe platformy widokowe w Beskidach zaprojektowali architekci z pracowni henkai architekti oraz Zahrada-Park-Krajina. Platformy powstały na obrzeżach miejscowości Horní Bečva w Czechach.

Projektowanie w miejscach z pięknym krajobrazem to zawsze duże wyzwanie. Chcąc ograniczyć negatywny wpływ na przyrodę architekci henkai architekti i pracownia Zahrada-Park-Krajina zamiast budowy jednego, dużego punktu widokowego zaproponowali stworzenie trzech małych kostek. W efekcie powstał niewielki kompleks trzech konstrukcji. Powierzchnia każdej z nich wynosi 7,3 m kw.

Platformy widokowe powstały w pobliżu dawnego kamieniołomu na szczycie wzgórza. Prowadzą do nich nowe ścieżki, które wytyczone zostały po stokach i razem tworzą spacerową pętlę. Pierwsza platforma, którą można spotkać powstała z myślą o organizowaniu w niej małego pikniku. Jej forma inspirowana jest rozpadającymi się fundamentami opuszczonych budynków, które często można spotkać wędrując w czeskich Beskidach.


Dla spragnionych wrażeń wytyczono ścieżkę wzdłuż grzbietu dawnego kamieniołomu. W połowie ścieżki znajduje się most zbudowany z metalowej kraty. To punkt odpoczynku i obserwacji – znajduje się blisko ściany kamieniołomu, dlatego na własne oczy można zobaczyć naturalny proces erozji. Wszystkie ścieżki wykonano z kamienia i żwiru. Surowce pozyskano z pozostałości po kamieniołomie. Ścieżki wyłożone są również dębowymi ławkami.

Platformy widokowe umieszczone zostały między skałami i głazami. To puste przestrzenie, które umożliwiają zatrzymanie się i odpoczynek w środku lasu. Architekci chcą, by służyły jako miejsca kontemplacji. Platformy zbudowano z profili stalowych, które wykończono czarną powłoką ochronną. Sufity i podłogi wykonano z desek. Architekci celowo zaprojektowali płaskie dachy – chcą by w przyszłości na tych powierzchniach pojawiły się rośliny. Jak szybko to się stanie? O tym zdecyduje przyroda.

Czytaj też: Podróże | Las | Ciekawostki | Czechy | whiteMAD na Instagramie

fot. BoysPlayNice, www.boysplaynice.com