ARCHITEKTURA

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów z puli ponad 70 realizacji zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Nagrodę Grand Prix 2023 otrzymała kameralna przestrzeń pogrzebowa Kolumbarium w Radomiu, zaprojektowane przez pracownię BDR Architekci.

Plebiscyt Polska Architektura XXL to najbardziej kompleksowy przegląd aktywności polskiej architektury. Świadczy o tym ilość wybranych realizacji oraz profesjonalne grono jurorów oceniających dokonania pracowni projektowych. W każdej z kategorii konkursowych: kubatura, wnętrze i krajobraz, swoje nagrody przyznawało grono architektów i dizajnerów oraz odbiorcy, obserwatorzy i użytkownicy stworzonych obiektów. W kategorii Grand Prix głosowało tylko jury. W tegorocznej edycji Plebiscytu oddano prawie 2000 głosów na 75 realizacji architektonicznych.

W jury oceniającym projekty uczestniczyli:

Marcin Mikos (INDO Architekci)
Bogusław Barnaś (BXB studio)
Karol Pasternak (NOKE Architects)
Aleksandra Hyz (Hyz Projektuje)
Jakub Botwina (ACANTHUS Studio Architektury Krajobrazu)
Michał Józefczak (Planea)
Agnieszka Kalinowska-Sołtys (Prezes SARP)
Sławomir Gzell (Przewodniczący KAiU PAN)
Przemysław Olczyk (Mobius Architekci)
Magdalena Wałek (Redaktor naczelna Grupy Sztuka Architektury)

Wyniki głosowania jury Plebiscytu Polska Architektura XXL 2023

W kategorii „Kubatura”, wśród obiektów publicznych jurorzy postanowili swoją nagrodę przyznać Kolumbarium w Radomiu, które zostało zaprojektowane przez pracownie BDR Architekci. Eksperci docenili bardzo ciekawą ideę projektu, oszczędność formy, detal oraz konsekwencję w realizacji. Przypomnijmy, że w kategorii „Kubatura”, wśród obiektów publicznych internauci najwyżej ocenili Park Nauki Torus w Ciechanowie, zaprojektowany przez pracownię ebing & partners.

Wśród prywatnych obiektów kubaturowych jurorzy docenili Dom Wieloczłonowy w okolicach Poznania zaprojektowany przez pracownię PL.architekci. Jak uzasadniają, jest to piękna i niezwykle harmonijnie skomponowana forma budynku, która współgra zarówno z funkcją jak i otaczającą przyrodą.

Z kolei w głosowaniu internetowym zwyciężył Biały dom w Gdańsku, którego autorem jest pracownia SuDe.

Wśród wnętrz publicznych jury najwyżej oceniło Grand Hotel Łódź, zaprojektowany przez Likus Hotele i Restauracje. Jak uzasadniają eksperci, jest to jeden z najlepszych w Polsce przykładów jak powinno się podchodzić do budynków historycznych i harmonijne łączyć dziedzictwo z nowoczesnym designem. W tej samej kategorii najwięcej głosów publiczności zebrała Biblioteka Nowy Horyzont w Kraśniku autorstwa pracowni GK-Atelier.

Wnętrzem prywatnym, które najbardziej spodobało się jurorom okazał się Dom Zosi w Gdańsku, którego autorem jest pracownia IFA group. Nagroda została przyznana za niesamowitą wirtuozerię w doborze barw i materiałów oraz oryginalnie i odważnie potraktowany strop. Jurorzy podkreślali zaskakujący dobór dzieł sztuki, które zostały w nieoczywisty, ale trafny sposób wkomponowane w to wnętrze. Internautom z kolei najbardziej przypadły go gustu mikroapartamenty na wynajem w kamienicy w Krakowie, zaprojektowane przez pracownię Q+B.Architekci.

W kategorii najlepszych przestrzeni publicznych jury postanowiło wyróżnić metamorfozę placu dworcowego im. Olgi „Kory” Sipowicz w Opolu, której autorem jest pracownia SN Architekci. Wyróżnienie przyznano za ciekawą, ikoniczną formę, która harmonijnie łączy zieleń, przestrzeń rekreacyjną i miejską. Na uwagę zasługuje spójność stylistyczna tej przestrzeni. W opinii internautów na nagrodę w tej kategorii zasłużyła rewitalizacja Zalewu Lubianka w Starachowicach, której autorem jest Pracownia Architektoniczna FORMAT.

 

Wśród ogrodów prywatnych jury doceniło Leśny ogród pod Warszawą zaprojektowany przez pracownię out.FORM. Nagroda została przyznana za harmonijną, przemyślaną kompozycją, wysokie walory estetyczne oraz integrację architektury domu z otaczającym krajobrazem. Z kolei publiczność najwyżej oceniła bylinowy ogród w Mrągowie, opracowany wg projektu Marty Nicewicz.

W Plebiscycie Polska Architektura XXL 2023 jury przyznało także nagrodę Grand Prix. Za dzieło o doskonałej kompozycji przestrzennej, zaskakujące harmonią urbanistyczną, krajobrazową jak również doskonałym detalem, zintegrowaniem z obiektami małej architektury oraz zielenią i dobrze dobranymi fakturami oraz barwami, ten prestiżowy tytuł otrzymał Zespół Kolumbarium w Radomiu, dzieło pracowni DBR Architekci.

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-magazyn „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl.

Organizator: Grupa Sztuka Architektury

Patroni Honorowi: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Komitet Architektury i Urbanistyki PAN, NIAiU, SARP, SAW, TUP, PLGBC, DAFA

Patroni Medialni: Rzeczpospolita, rp.pl, WhiteMAD, Nowy Magazyn, Czas na wnętrze, MAGAZIF, Izolacje, Przegląd budowlany, Poinf of Design, terazdom.pl, Informator Teraz Dom, example.pl, archiweb.pl, oknonet.pl, budowa.org, budownictwo.org, nieruchomosci.biz

źródło: materiały prasowe organizatora

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wydarzenia  | Polecane | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Głosowanie jury, GRAND PRIX i kat. Obiekty publiczne Zespół kolumbariów w Radomiu, BDR Architekci
Głosowanie jury, kat. Obiekty prywatne Dom Wieloczłonowy w okolicach Poznania, PL.architekci
Głosowanie jury, kat. Ogrody prywatne Leśny ogród pod Warszawą, out.FORM
Głosowanie jury, kat. Przestrzeń publiczna metamorfoza placu dworcowego im. Olgi „Kory” Sipowicz w Opolu, SN Architekci
Głosowanie jury, kat. Wnętrza prywatne Dom Zosi w Gdańsku, IFA group
Biały dom w Gdańsku
Głosowanie jury, kat. Wnętrza publiczne Grand Hotel Łódź, Likus Hotele i Restauracje
Mikroapartamenty na wynajem
Bylinowy ogród w Mrągowie - zaprojektowany przez pasjonatkę ogrodnictwa Martę Nicewicz - 2023
PARK Kultury i Nauki w Ciechanowie
Rewitalizacja Zalewu Lubianka w Starachowicach - autorstwa Piotra Tarczyńskiego z Pracowni Architektonicznej FORMAT - 2023
Biblioteka Nowy Horyzont

Artykuł sponsorowany.

 

Recent Posts

Kamienica przy Lwowskiej 5 – toskańska nuta w sercu Warszawy

Kamienica pod adresem Lwowska 5 należy do jednych z najbardziej reprezentacyjnych budynków stojących przy tej…

14 czerwca 2024

Jednorodzinny dom pod Toruniem. Zaprojektował go Sebastian Marach.

Jednorodzinny dom pod Toruniem to parterowy dom dla czteroosobowej rodziny o powierzchni zabudowy 340 metrów…

14 czerwca 2024

Zamek w Olsztynku – krzyżacka twierdza przekształcona w szkołę

Zamek w Olsztynku to przykład neogotyckiej rekonstrukcji nawiązującej do pierwotnego, gotyckiego założenia zamkowego wzniesionego przez…

14 czerwca 2024

Krucza 3 w Warszawie – samotna pamiątka po dawnej wielkomiejskiej zabudowie ulicy

Kamienica stojąca samotnie pod adresem Krucza 3 w Warszawie jest jedynym reliktem dawnej dziewiętnastowiecznej zabudowy…

13 czerwca 2024

Meczet w Kruszynianach. Jest najstarszy w Polsce

To cenny przykład islamskiego budownictwa. Meczet w Kruszynianach zbudowany został z drewna. Położony jest w…

13 czerwca 2024

Skromny i nowoczesny. Dom Otwarty w Poznaniu

Budynek zaprojektowała Katarzyna Buczkowska-Grobecka z pracowni Ktura Architekci. Dom zbudowany został w Poznaniu. Dom Otwarty…

13 czerwca 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej