Plecak dla podróżnika. Oto NOMAD od Anny Buzały [PORTFOLIO]

Anna Buzała jest absolwentką Wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W ramach pracy magisterskiej zaprojektowała plecak NOMAD. Promotorem pracy był dr Łukasz Stawarski, prowadzący Pracownię Produktu i Struktur Użytkowych na Wydziale Architektury i Wzornictwa.

NOMAD to projekt plecaka turystycznego, dedykowanego długoterminowym podróżom, skierowany do cyfrowych nomadów. Cyfrowy nomadyzm to nowy trend społeczny, który w przyszłości ma szanse wyprzeć pracę na etat. Systematycznie rośnie liczba osób zmieniających swoje stabilne życie, na rzecz swobody i wolności w wyborze miejsca pracy i zamieszkania.

Założeniem projektu było stworzenie plecaka, który zwiększy komfort życia w podróży, usprawni częste pakowanie oraz zabezpieczy narzędzia pracy a także zminimalizuje ryzyko kradzieży. NOMAD, pomimo swojej niepozornej formy, spełnia wszelkie oczekiwania odbiorcy. Składa się z wielu elementów, które można indywidualnie dobrać i regulować na każdym etapie podróży.

Główny element plecaka to rdzeń stanowiący konstrukcję nośną a także stelaż dla organizerów, których gabaryty dopasowane są do poszczególnych grup przedmiotów, ubrań i sprzętu elektronicznego. Dodatkową funkcją jest zastosowanie plecaka jako mobilnej szafy, którą możemy zawiesić na dowolnej poprzeczce, np. łóżka w hostelu czy wieszaka. Całość składa się, zamyka i reguluje z boku plecaka. Dostęp do tej części został celowo utrudniony, poprzez dodanie od góry jak i od dołu dodatkowych komór. Podzielone zostały ze względu na częstotliwość użytkowania przechowywanych przedmiotów.

Górna komora przeznaczona jest do przedmiotów, do których użytkownik musi mieć dostęp w każdej chwili. Posiada rolowany komin, dzięki któremu możemy regulować jej objętość. Dolna komora przeznaczona jest do najrzadziej używanych rzeczy a dostęp do niej możliwy jest jedynie po odpięciu od głównej części. Bardzo istotnym elementem, który znajduje się w specjalnej komorze od strony pleców, jest pokrowiec na laptopa. Posiada on dodatkową pojemność, dzięki której zyskuje funkcje plecaka dziennego.

fot. portretowe Maciej Frydrysiak // frydrysiak.com