fot. Cyril Aucher, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Płonie katedra w Rouen. Kiedyś była najwyższa na świecie

Trwa akcja ratownicza. Katedra w Rouen we Francji zapaliła się w południe. Obecnie pożar trawi iglicę wieży, która znajduje się kilkaset metrów nad ziemią. W 2019 r. podobny pożar uszkodził katedrę Notre-Dame w Paryżu.

Katedra w Rouen ma 151 m wysokości. Zbudowana została w 1876 r. i wówczas była najwyższym budynkiem na świecie. Dziś jest czwartym co do wysokości kościołem na świecie. Dla porównania, wieża Bazyliki w Licheniu Starym jest tylko trochę niższa – ma 141,5 m wysokości.

Katedra jest przykładem architektury gotyckiej. Jej frontową część zdobią dwie różnej wysokości wieże. Pożar objął środkową żeliwną iglicę. Póki co przyczyny pożaru nie są znane, jednak wiadomo, że wieża jest w trakcie prac remontowych. Już kilka tygodni temu iglicę otoczono rusztowaniami i przykryto białą zabudową. Władze miasta informują, że nikt nie ucierpiał w pożarze, a ze świątyni ewakuowano wiernych.

fot. Pexels

Katedra w Rouen jest uznawana za jedną z najpiękniejszych budowli we Francji. Jej wielkim fanem był impresjonista Claude Monet. Artysta w latach 1893-1894 poświęcił jej cykl obrazów, które przedstawiały architektoniczny kunszt konstrukcji oraz kolory, jakie w ciągu dnia przybiera fasada kościoła w zależności od pogody. W sumie cykl składa się z 31 obrazów.

Czytaj też: Architektura sakralna | Francja | Zabytek | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: Le Monde, TVN24

fot. Cyril Aucher, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły