Pływające ogrody dla kaczek. Kolejne budki powstają w Poznaniu!

Pływające ogrody dla kaczek pojawiły się na Dużym Stawie w parku Wilsona. Wyspa wyposażona została w kosz lęgowy dla ptactwa wodnego. To już kolejna taka inicjatywa. Wcześniej podobne instalacje zamontowano na Warcie (na Wildzie) oraz Cybinie (w sąsiedztwie Bramy Poznania). 

Ogrody pływające to lekka konstrukcja wysp wodnych. Instalacje tego typu pomagają wprowadzać zieleń do centrum miast, zwiększać ich bioróżnorodność oraz oczyszczać wodę i powietrze. Pływające ogrody stwarzają warunki do powstania unikalnych ekosystemów. Na ich szatę roślinną składają się głównie gatunki rodzime. Dodatkowo ogród ewoluuje i rozwija się poprzez nowe nasiona nanoszone przez wiatr i ptactwo. Instalację, na zlecenie Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP, wykonała Fundacja OnWater.pl z Wrocławia.


„Dzięki ogrodom pływającym ptaki wodne mogą bezpiecznie zakładać swoje gniazda, a z brzegu nie dostaną się do nich drapieżniki, w tym bliskie nam czworonogi, psy czy koty” – mówi prof. dr hab. Piotr Tryjanowski,dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ekolog, wielki miłośnik ptaków.

Po rzekach – Warcie i Cybinie – ogrody pływające zostały w sobotę zacumowane do dna Dużego Stawu w parku Wilsona. Na samej wyspie powstała budka lęgowa dla ptactwa wodnego. Instalację dzięki środkom Rady Osiedla św. Łazarz wykonała Fundacja OnWater.pl przy współpracy z Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. W akcji uczestniczyli zainteresowani poznaniacy.

Bardzo nas cieszą takie działania. W ciągu ostatnich dziesięciu lat populacja kaczek zmniejszyła się w miastach o połowę. To skutek betonowania nabrzeży i tego, że deweloperzy budują niemal przy samej rzece. Ptaki po prostu nie mają gdzie zakładać gniazd – mówił przy okazji otwarcia pływających ogrodów dla kaczek przy Bramie Poznania Kamil Zaremba, prezes Fundacji OnWater.pl.

Bliskość zieleni wpływa pozytywnie na samopoczucie, a przede wszystkim poprawia jakość życia mieszkańców. Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania już od kilku lat poszukuje skutecznych mechanizmów przystosowania się miasta do zmian klimatu, realizując międzynarodowy projekt CONNECTING Nature. Działania skupiają się na tworzeniu, razem z mieszkańcami, modelowego systemu mikrozieleni w Poznaniu, wykorzystując rozwiązania oparte na przyrodzie, czyli tzw. Nature- based Solutions.

Pływające ogrody dla kaczek powstały również na Warcie przy budynku Bramy Poznania. Pisaliśmy o nich jakiś czas temu. Przeczytacie o tym TUTAJ! 

Czytaj też: Architektura | Ekologia | Zieleń | Miasto | Zwierzęta | Poznań | Polska

 

źródlo: UM Poznań 
zdjęcia: Karol Kuchciński / Fundacja OnWater,