Pływający apartamentowiec w Amsterdamie gotowy

Pływający apartamentowiec w Amsterdamie gotowy. Zaprojektowali go architekci z BIG

Pływający apartamentowiec w Amsterdamie jest już gotowy. Charakterystyczny obiekt zawieszony w części nad wodą zachwyca nie tylko swoją bryła, ale także zastosowanymi rozwiązaniami. Trzeba przyznać, że budynek zapada w pamięć. 

Bjarke Ingels Group (BIG) i Barcode Architects tworzą nowy punkt orientacyjny dla Amsterdamu dzięki projektowi mieszkaniowemu nazwanemu “Sluishuis”. Apartamentowiec położony jest w miejscu styku wody i prężnie rozwijającej się dzielnicy mieszkalnej IJburg. Ciekawostką jest fakt, że niemal cała dzielnica położona jest na sztucznie usypanych wyspach, które dzieli siatka kanałów i zatok.

Apartamentowiec Sluishuis cechuje się wyjątkową geometrią. Budynek wyłania się z narożnika działki, aby zaprosić wodę do swojego podwórza. W efekcie powstała bryła, która częściowo jest zawieszona nad wodą, która niejako wdziera się wgłąb osiedla. Łącznie w apartmaentowcu i przyległych do niego budynkach powstaną aż 442 apartamenty o różnych wymiarach.


W budynku znajdziemy niewielkie, kompaktowe kawalerki, mieszkania z bezpośrednim dostępem do wody tzw. apartamenty water sport, a także dwupoziomowe penthouse’y osadzone wzdłuż górnych krawędzi apartamentowca. Nie zabrakło również apartamentów premium z kilkudziesięciometrowymi tarasami na dachu, z których rozpościera się widok na wodę i dzielnicę IJburg. 

Wokół apartamentowca zaplanowano zielone skerwy i ogrody, a także place i ciągi komunikacyjne, które osadzone są zarówno na lądzie, jak i na wodzie, dzięki pływającym platformą. Wdarcie się architektury wgłąb wody ma jeszcze bardziej podkreślać związek Sluishuis z wodą. Jak wam się podoba ten pływający apartamentowiec w Amsterdamie?

źródło: https://big.dk/#projects / zdjęcia: Ossip van Duivenbode

Czytaj też: Holandia | Apartament | Miasto | Blok | Osiedle | whiteMAD na Instagramie  | Amsterdam