"Krypty" wyposażone zostaną w ogromne, obracane okna pełniące funkcję drzwi

Pływający basen i zatopione w rzece toalety. Tak Czesi chcą przebudować bulwary

Na start tej inwestycji mieszkańcy czeskiej stolicy czekali wiele lat. Wkrótce nabrzeże Wełtawy może zmienić się w architektoniczną ikonę. W ramach prac powstaną ukryte w wałach punkty dla handlu i usług, zatopione w rzece toalety oraz pływający basen.

Projekt przebudowy nabrzeża obejmuje prace w regionie Náplavka w Pradze. Przygotowali go architekci z pracowni petrianda oraz brainwork. Zakres prac jest tak duży, że Czesi mają szansę stworzyć jeden z najbardziej udanych bulwarów w Europie. Wszystko za sprawą nietypowego podejścia do zastanej architektury i pomysłu na jej przebudowę.

Jesienią tego roku otwartych zostanie dziewiętnaście krypt na murach oporowych przy Wełtawie. Sześć z nich będzie miało największe na świecie okrągłe okna, które będzie można obracać wpuszczając gości do środka. Ich średnica wyniesie 5 metrów. W środku działać będą galerie sztuki, restauracje, kawiarnie i inne placówki kulturowe. Dyskusja o przebudowie tej części miasta rozpoczęła się w 2008 r. Głównym impulsem był projekt koncepcyjny, który przygotował architekt Petr Janda. Był to dość naturalny krok, ponieważ sami prażanie zaczęli wtedy chętniej korzystać z nabrzeża, które stało się miejscem organizowania wydarzeń kulturalnych.

Projekt przebudowy zakłada liczne architektoniczne interwencje, które w sumie obejmą nawet 4 kilometry nabrzeża. W ramach działań powstaną stałe i tymczasowe obiekty. Będzie w nich można organizować koncerty, spektakle teatralne, miejskie śniadania, wystawy sztuki, projekcje filmowe… niemal wszystko!

 

 

 

 

Ważnym elementem projektu będzie budowa pływającego basenu. W ten sposób architekci z pracowni petrjanda/brainwork chcą zinterpretować na nowo instytucję miejskich pływalni i sprawić, że mieszkańcy będą mogli odnieść wrażenie jakby pływali w rzece. Kolejnym odważnym projektem są publiczne toalety, które architekci planują zatopić w rzece. To celowy zabieg, który pozwolił nieco ukryć toalety w tej zabytkowej części miasta i sprawić, że nie będą one przysłaniały widoku na Wełtawę. Co ciekawe, toalety zbudowane zostaną ze stalowych elementów, a ich konstrukcja pozwoli im unosić się lub opadać, w zależności od poziomu wody w rzece.

projekt: petrjanda/brainwork

wizualizacje nabrzeża i toalet: cyrany.com 

wizualizacje pływającego basenu: SDAR.