Pływający dom kultury we Wrocławiu. Odra Centrum już gotowe

Odra Centrum we Wrocławiu jest jak nietypowy dom kultury. Jej twórcą jest Fundacja OnWater.pl, która promuje wiedzę na temat Odry.

Pływające Odra Centrum zacumowało we Wrocławiu przy Wybrzeżu Słowackiego, w bliskim sąsiedztwie Mostu Grunwaldzkiego. Obiekt umieszczony na wodzie zbudowany został przez Fundację OnWater, którą kieruje Kamil Zaremba, właściciel pierwszego po wojnie domu na wodzie we Wrocławiu.

Jednostka jest niskoemisyjna, ma 800 m kw. powierzchni i waży 500 ton. W środku powstała przestrzeń do organizowania warsztatów z mieszkańcami. Znalazło się tam między innymi laboratorium czystości wody, pracownia drukarek 3D, mała szkutnia i Odrateka, czyli biblioteka z publikacjami poświęconymi Odrze. W planach jest stworzenie tutaj punktu informacji turystycznej i kawiarni. Ta ostatnia jest już gotowa, jednak by przyjąć gości będzie musiała poczekać na lepszą sytuację związaną z pandemią koronawirusa. Goście będą mogli odpocząć przy dwuosobowych stolikach, wypić kawę i zjeść ciasto z widokiem na rzekę. Póki co Odra Centrum działa online.

Od przyszłego tygodnia zaczynamy edukację zdalną. Łączymy się światłowodem ze szkołami, przygotowaliśmy ciekawe rozwiązanie, pozwalające dzieciom na zdalne sterowanie naszymi drukarkami 3D – mówi Kamil Zaremba, prezes Fundacji OnWater.


Zajęcia online są bezpłatne i prowadzone przy pomocy aplikacji Teams.

Właściciele obiektu zapowiadają, że już wkrótce dzieci będą mogli uczęszczać tu do Szkoły na Wodzie, gdzie dzieci będą zdobywać wiedzę o rzece, jej historii, budownictwie wodnym, hydrologii, ekologii, florze i faunie. Ciekawie zapowiada się Mała Szkutnia – miejsce, w którym każdy będzie mógł zbudować łódkę, poznać tajniki szkutnictwa i historię żeglugi śródlądowej.

Czytaj więcej: Ciekawostki | Wrocław | Podróże | Dzieci

fot. Marek Księżarek, źródło: Wrocław Rozmawia