Pływający dom w Holandii. To projekt pracowni EVA architecten

Jego powierzchnia to 150 m kw. Pływający dom dostarcza mieszkańcom przestrzeni, której wielkość odpowiada tradycyjnym budynkom jednorodzinnym. Jak wygląda życie na wodzie?

Pływający dom znajduje się w Utrechcie w Holandii. Zaprojektowali go architekci z pracowni EVA Architecten. Od strony wody obiekt jest mocno przeszklony – mieszkańcy mogą cieszyć się widokiem na tętniące życiem miasto. Z drugiej strony przeszkleń jest mniej, co wpływa na poczucie prywatności domowników. Powstał tam też taras, który wizualnie łączy się z zielonym nabrzeżem tworząc swego rodzaju ogród.

Minimalistyczna konstrukcja ozdobiona została drewnianymi płytami, które wizualnie ocieplają cały obiekt. Dodatkowo duże okna można zasłonić za sprawą pionowych listew z drewna.

Pływający dom ma dwa poziomy. Pierwsze piętro stanowi część dzienną. Architekci zmieścili tu salon, kuchnię, jadalnię i toaletę. Niżej znalazła się część prywatna z główną sypialnią i dwiema dodatkowymi sypialniami. Na niższej kondygnacji wydzielono też dużą łazienkę oraz pomieszczenie gospodarcze, w którym umieszczono pralkę i suszarkę.

Aby zaoszczędzić miejsce projektanci zdecydowali się zastosować system przesuwnych drzwi. W ten sposób przestrzeń można podzielić, w zależności od potrzeb, na mniejsze obszary.


Obiekt jest samowystarczalny energetycznie dzięki panelom fotowoltaicznym na dachu. Ciepło pierwszego piętra zapewnia ogrzewanie podłogowe, a niższą kondygnację ocieplają grzejniki elektryczne.

fot. Luuk Kramer, źródło: EVA architecten (https://e-v-a.net)

Czytaj też: Holandia | Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie