Pływalnia bez pstrokacizny. Tak projektują Czesi!

Pływalnia bez pstrokacizny. Tak projektują Czesi!

Pływalnia bez pstrokacizny? Patrząc na estetykę pływalni miejskich w Polsce, brzmi to dość nietypowo. Czescy architekci z pracowni DKarchitekti (www.dkarchitekti.cz) udowadniają, że publiczna pływalnia może być elegancką przestrzenią, w której można wypocząć i delektować się otaczającą architekturą. 

Pływalnia miejska w miejscowości Louny w Czechach zaprojektowana przez architektów z pracowni DKarchitekti we współpracy z architektami Filipem Malý i Moniką Fojtíkovą. Obiekt, którego bryła ma nawiązywać kształtem do kryształu powstała na zlecenie władz miasta Louny. Kształt budynku nie był przypadkowy. Architektom zależało, aby w niebanalny sposób otworzyć basen na otoczenie, poprzez wysokie, nieregularne przeszklenia, oferujące widok na góry. Co więcej, dynamiczne skosy, mają nawiązywać do topografii okolicy, która cechuje się górzystym krajobrazem.


Basen w mieście Louny oferuje także basen zewnętrzny, który dzięki podgrzewanej wodzie jest dostępny nawet zimą. Przy wschodniej ścianie pływalni pojawiły się również zjeżdżalnie. Basen wyposażony jest również w nowoczesne szatnie, których obłe ściany nawiązują do fal, nadając wnętrzu nietypowego, jak na pływalnie miejskie, charakteru.

Ciekawym rozwiązaniem w pływalni miejskiej w mieście Louny jest fakt, że wewnątrz hali basenowej znajduje się także elegancki barek, w którym można odpocząć i ugasić pragnienie. W obiekcie znalazła się również strefa saun, w której znalazły się również groty solne i niewielkie tężnie. Dzięki wykorzystaniu topografii terenu wszystkie pomieszczenia techniczne, w których zlokalizowano filtry, czy pompy wodne, ukryto pod ziemią w pomieszczeniach piwnicznych.

W efekcie powstała pływalnia bez pstrokacizny, która spełnia oczekiwania zarówno najmłodszych gości, jak i tych starszych, oczekujących od basenów miejskich nieco innego charakteru. Jak oceniacie taką realizację?

źródło: www.dkarchitekti.cz / zdjęcia: www.boysplaynice.com

Czytaj też: Czechy | Architektura | whiteMAD na Instagramie  | Drewno | Wnętrza | Basen