Pochwała prostoty. Skromny dom w Poznaniu

Budynek ma 186 m kw. i zaprojektowany został przez pracownię Ktura Architekci. Skromny dom zbudowany został w Strzeszynie, części Poznania zabudowanej wieloma domami jednorodzinnymi. Dom wyróżnia minimalistyczna forma i jasna elewacja.

Pracując nad projektem budynku architekt Katarzyna Buczkowska-Grobecka zoptymalizowała projektowaną formę, by dopasować budynek do potrzeb inwestora.

Zredukowałam kilkadziesiąt metrów powierzchni i zaprojektowałam dom dla ludzi, nie dla samochodów z wymarzonym podwórkiem przed domem. Poprzez wycofaną część garażowo-techniczna taras stanowi domkniętą strefę wypoczynku. Wycofanie bryły garażu uwolniło przestrzeń, dając także możliwość swobodnego zaparkowania przed domem – przyznaje architektka.

Istotną rolę odgrywały od początku dwie brzozy na froncie. Już na pierwszej wizji lokalnej określiły one mocno projekt zagospodarowania działki. To zielony akcent, który uatrakcyjnia całą zabudowę. W sąsiedztwie domu znajduje się wiele budynków mieszkalnych, dlatego zadaniem architektki było zaprojektowanie bryły, która nie będzie dominować architekturą i skalą, ale będzie łagodzić architektoniczny wyraz tej części miasta. Dom miał być maksymalnie uproszczony i możliwie kompaktowy. Jest prosty bo zaprojektowany został na mocnej podłużnej osi kompozycyjnej, która dzieli go wyraźnie na dwie części: białą i czarną, domową i garażową.

Zależało mi na tym aby odczyt architektury budynku był wyraźny, logiczny i bardzo przejrzysty z każdej strony. Garaż stanowi część budynku, jednak architektonicznie to kostka dodana do domu. Jest tłem i ścianą wnętrza podwórka, na którym rano i popołudniu odgrywane są mecze i życie codzienne – dodaje autorka projektu.

Łącznik białej i czarnej części stanowią dyle szklane, które doświetlają wnętrze garażu ale także są atrakcyjnym detalem architektonicznym, szczególnie wieczorową porą.

Podwórko przed domem jest połączone z kuchnią poprzez pionowe okno. To bardzo ważne przeszklenie w domu. Daje możliwość skrócenia komunikacji szczególnie wiosną i latem oraz dobry, codzienny kontakt wzrokowy mieszkańców między sobą będących w domu i na zewnątrz.

Materiały, które zaprojektowałam w tym domu zarówno w architekturze i we wnętrzu są bardzo zróżnicowane wizualnie, sensorycznie a nawet zapachowo. Architektura i wnętrze są ze sobą bezpośrednio powiązane i projektowanie dwóch części odbywało się równocześnie.

We wnętrzu domu prostego głównym i najważniejszym jego elementem jest nieduża antresola. I tu znowu łączy ona górę z dołem czyli strefę dzienna z sypialnianą. Wejście od boku jest przestronne, wygodne i przede wszystkim oddzielone od strefy dziennej, krótkim korytarzem zakończonym pionowym osiowym doświetleniem. Powodzeniem tego domu jest z pewnością najlepsza możliwa współpraca pomiędzy mną a Inwestorem na etapie projektu ale przede wszystkim podczas realizacji. Z miesiąca na miesiąc rozwijała się w dobrą stronę – podsumowuje architektka.

projekt: Ktura Architekci https://kturaarchitekci.pl

Zdjęcia: Przemysław Turlej http://turlejfoto.weebly.com

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Elewacja | Polecane | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie