Początki IKEA w Polsce

Początki IKEA w Polsce. Sprawdziliśmy, co można było wtedy kupić

Pierwszy sklep IKEA w Polsce otwarty został w 1990 r. na Ursynowie w Warszawie. W porównaniu do obecnych był maleńki. Mieścił się w blaszaku, a w ofercie nie było pełnych kolekcji. Wiele produktów z początku lat 90. w asortymencie IKEA jest jednak ciągle dostępnych. Przypominamy kultowe aranżacje sprzed lat.

Do pierwszego sklepu IKEA w Polsce trafił wyselekcjonowany asortyment. Szwedzki koncern chciał w ten sposób sprawdzić, czy Polakom spodoba się propozycja skandynawskiego designu i podjąć decyzję o dalszym rozwoju. Dlatego sklep na Ursynowie działał pod nazwą Start Shop IKEA.

Na nowy, większy sklep nie trzeba było długo czekać. Już w 1992 r. otwarty został sklep IKEA przy Alejach Jerozolimskich. Miał ponad 12 tys. m kw. powierzchni i bogatszą ofertę. Dodatkowym plusem sklepu w tej lokalizacji była działająca na parterze restauracja McDonald’s, która ciągle uchodziła za powiew świeżości z zachodniego świata. Budynek, w którym działał sklep IKEA stoi do dziś. Teraz pełni on funkcję biurowo-usługową dla innych firm.

Kolejnym krokiem szwedzkiego koncernu było otwarcie w 1993 r. Domu Meblowego IKEA w Jankach pod Warszawą. Klienci mogli wybierać z katalogu blisko 6 tysięcy produktów i spacerować po alejkach, które znamy do dziś. IKEA w Jankach miała 13,5 tys. m kw. powierzchni.  Co istotne, salon meblowy w takiej formie był dla warszawiaków mentalną rewolucją. W PRL-u mogli odwiedzać domy meblowe i oglądać kolekcje niczym eksponaty w muzeum. Z kolei w szwedzkim sklepie mogli meble dotykać, testować, siadać na krzesła, kłaść się na łóżka, wybierać warianty kolorystyczne itd. Nowością był też sam design. Każdy chciał mieć takie meble i dodatki w swoim mieszkaniu!

Początki IKEA w Polsce
Początki IKEA w Polsce

Część z oferowanych na początku lat 90. Produktów jest w ciągłej sprzedaży (regał BILLY, stolik LACK, fotel POANG, sofa KLIPPAN, lampka TERTIAL, stołek FROSTA). Niektóre po latach przerwy wróciły. Przykładem są tutaj kolekcja GRATULERA i meble takie jak: KLIPPAN, regał IVAR czy krzesło BJURÅN. 

Szwedom udało się stworzyć przedmioty o ponadczasowym charakterze. Na archiwalnych zdjęciach z lat 90. wiek najłatwiej określić nie po kolorach czy meblach, ale po sprzęcie elektronicznym. Popatrzcie!

Czytaj też: Ikea | Sklep | Ciekawostki

źródło: materiały IKEA