oryginalny wystrój

Pocztówka z Danzig: oryginalny wystrój dawnego sklepu mięsnego przenosi w czasie

Na gdańskiej Oruni, przy ul. Gościnnej 2 znajduje się wolnostojąca, eklektyczna kamienica Borzechowskich, wybudowana w 1892 roku. Na parterze budynku od lat mieści się warzywniak, którego wnętrze budzi zachwyt od pierwszego wejrzenia i wręcz przenosi w czasie. To wrażenie sprawia oryginalny wystrój lokalu: zabytkowe płytki, metalowe haki oraz inne elementy dekoracyjne, które zachowały się z przedwojennego wyposażenia działającego tutaj niegdyś sklepu mięsnego. Lokal znajduje się w zasobie Gdańskich Nieruchomości.

„Warzywniak Oruński” funkcjonuje w kamienicy stojącej na rogu ulicy Gościnnej i Traktu św. Wojciecha od 2013 r. Dawniej znajdował się tutaj sklep mięsny, a później rybny. Wnętrze lokalu posiada oryginalnie zachowane secesyjne płytki ceramiczne firmy Villeroy & Boch o motywach geometrycznych i roślinnych, zabytkowe haki, fasety, a także elementy drewniane i stiukowe dekoracje na suficie. Podłogę pokrywa kafelkowa posadzka ułożona w klasyczny wzór, a zaplecze lokalu stanowią zachowane do dziś głębokie piwnice.

oryginalny wystrój


Sama kamienica Borzechowskich przyciąga uwagę odrestaurowaną kilka lat temu fasadą. W centralnej części osłaniającej dach tralkowej dekoracji umieszczono datę budowy kamienicy i nazwisko właściciela: 1892 A. Borzechowski. Wnętrza jednopiętrowej kamienicy kryją m.in, zabytkową klatkę schodową wykonaną z drewna czy oryginalne drzwi wejściowe zarówno do budynku, jak i do warzywniaka. Jak zdradza właściciel sklepu, Dariusz Labus, jego lokal odwiedza sporo klientów, jednak nie brakuje też wycieczek z przewodnikami, żeby choć na chwilę przenieść się w czasie do przedwojennego Danzig.

oryginalny wystrój

Tego typu pamiątki po przedwojennych czasach są dzisiaj niezwykle rzadko spotykane. Na przestrzeni wielu lat skomplikowanej historii wnętrza ulegały zniszczeniom bądź przebudowom, przez co zachowało się ich bardzo niewiele. To sprawia, że oryginalny wystrój lokalu z ul. Gościnnej na gdańskiej Oruni jest tak cenny i unikatowy. Pomimo dobrego stanu zachowania wymaga remontu i należytego potraktowania historycznych elementów, aby wydobyć z nich jeszcze więcej piękna oraz przywrócić wnętrzu dawny spójny wygląd.

Źródło: Gdańskie Nieruchomości

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Ceramika | Historia | Gdańsk

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły