Pod Gdańskiem rośnie kameralne osiedle domów. To projekt Pawła Lisa

W Straszynie pod Gdańskiem powstaje osiedle nowoczesnych domów, których bryły zostały wykończone kamieniem. To dzieło pracowni Paweł Lis Architekci.

Oczekiwaniem inwestorów było stworzenie osiedla gdzie każdy dom będzie inny, gdzie jakość architektury ma stanowić o jego oryginalności. Kiedy zobaczyłem teren inwestycji od razu w mojej głowie pojawił się widok dryfujących gór lodowych. Stojąc na krawędzi skarpy patrzyłem na teren jaki formował się tutaj przed milionami lat – tłumaczy architekt Paweł Lis.

Budynki zainspirowane zostały Torosami czyli spiętrzonymi przez wiatr i prądy morskie „górami lodowymi” występującymi na Bałtyku w okolicach Półwyspu Helskiego. Bryły budynków zwieńczone kamiennymi skosami dachów, ukośne linie okien czy dynamiczne nadwieszenia pięter nawiązują do geometrii połamanej i spiętrzonej kry lodowej. Całość wpisuje się w uformowaną w prawiekach skarpę z potokiem, porośniętą starymi dębami, których konary przecinają powietrze w różnych kierunkach.

Osiedle swoją nazwę zawdzięcza monolitom czyli ogromnym głazom narzutowym pozostawionym przez epokę lodowcową, które występują w rejonie żuław wiślanych. Często takie głazy stanowiły miejsce kultu dla zamieszkujących tutaj ludów, które kojarzone było z płodnością i urodzajem. Struktura Monolitu znalazła swoje odbicie w kamiennym wykończeniu dachu i elewacji budynku. Uzyskana w ten sposób spójna forma domów i jej skalny rzeźbiarski charakter dobrze oddaje ducha tej nazwy.


Osiedle domów zostało zlokalizowane na działce, której teren jest wyniesiony ponad metr nad poziom ulicy a jej krawędź kończy się skarpą porośniętą starodrzewiem. Na kamienistym dnie skarpy przepływa strumień Raduni.

Konstrukcja domów została oparta o żelbetowe ściany grubości 18cm i stropy monolityczne. Elewacje i dach zostały zaprojektowane w systemie wentylowanym i wykończone płytami szarego twardego piaskowca z Męciny obok Nowego Sącza. Na parterze została zaprojektowana strefa dzienna z salonem, jadalnią i otwarta kuchnią. Jest także gabinet oraz łazienka. Wysokość użytkowa parteru wynosi 3m. Na piętrze znajdują się 3 sypialnie, pokój gościnny i 2wie łazienki. Wysokość użytkowa piętra to 2,7m. Budynki zostaną wyposażone w klimatyzację i rekuperację. Każdy lokal posiada 2wu stanowiskowy garaż w parterze z pom. technicznym. Bramy garażowe zostały zlicowane z elewacją.

Czytaj też: Osiedle | Gdańsk | Dom jednorodzinny | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

FUNKCJA: MONILIT-Osiedle 8 domów w zabudowie bliźniczej i wolnostojącej

LOKALIZACJA: Straszyn pod Gańskiem, ul. Marsa/Jowisza

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 2160m2

ROK: 2021 w trakcie budowy.

INWESTOR: 4 KONCEPT sp. zoo i HERZINVEST sp. zoo

AUTOR: mgr arch. Paweł Lis,

WSPÓŁPRACA: mgr arch. Piotr Gasparski

KONSTRUKCJA: mgr inż. Jan Tolksdorf

Fotorender: Outrun

źródło: Paweł Lis Architekci