Pod Rzeszowem zbudują Podkarpackie Centrum Nauki

Projekt koncepcyjny Podkarpackiego Centrum Nauki powstał w Pracowni Projektowej F-11. Powstanie miejsce, którego celem będzie popularyzacja nauki z naciskiem na lotnictwo, kosmonautykę, informatykę i jakość życia.

Budynek zlokalizowany będzie w sąsiedztwie Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka, tuż obok Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego G2A Arena. Dominującą funkcją obiektu będzie funkcja wystawiennicza. W środku znaleźć się ma ponad 200 interaktywnych eksponatów poświęconych człowiekowi, przyrodzie, lotnictwu i kosmonautyce. Goście obiektu będą też mogli uczestniczyć w warsztatach i laboratoriach.

Co ciekawe, zespół Pracowni Projektowej F-11 zaplanował umieszczenie w środku główny eksponat: powiększony anatomiczny model głowy człowieka z dostępem do umieszczonych w niej organów.

Budynek ma dynamiczną formę. Wokół niego zlokalizowano schody, które mają imitować orbitę. Schody prowadza na taras widokowy, z którego możliwa będzie obserwacja pobliskiego lotniska.

Inwestorem kompleksu jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem realizacja inwestycji rozpocznie się w przyszłym roku i zakończy w 2022.

wizualizacje: Pracownia Projektowa F-11

Lokalizacja: Jasionka, okolice Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka.

Dane powierzchniowe: obszar objęty opracowaniem: 12 259 m2, powierzchnia użytkowa: 6 560 m2, wysokość budynku: 19,5 m

Zakres prac Pracowni: koncepcja, program funkcjonalno – użytkowy

Status: zakończono etap koncepcyjny