Pod sufitem zawiesiła 160 tysięcy życzeń od dobrych ludzi. Fenomenalna instalacja Emmanuelle Moureaux

Emmanuelle Moureaux to pochodząca z Francji architektka, która od 1996 roku mieszka w Tokio. Emmanuelle trudni się tworzeniem instalacji artystycznych, które zapierają dech w piersi. Przykładem jest projekt „Universe of words”.

Kolorowa instalacja „Universe of words” powstała w ramach festiwalu Tanabata – japońskiego Festiwalu Gwiazd. Zgodnie z tradycją, Japończycy w ramach festiwalu wypisują życzenia na karteczkach zwanych tanzaku, które następnie wieszają na bambusach. Ten zwyczaj stał się puntem wyjścia dla francuskiej artystki, która wypełniła galerię 3331 Arts Chiyoda literkami z japońskiego alfabetu.

Instalacja „Universe of words” składa się z kilkuset tysięcy (!) życzeń, które zostały podwieszone do bambusowych elementów tuż pod sufitem. Projektantka tak zebrała kolorowe napisy, aby stopniowo przechodziły od jednego odcienia do drugiego. W sumie wykorzystała sto różnych odcieni.

Tuż obok projektantka umieściła inną swoją instalację. „100 message bottles” to zestawienie setki szklanych butelek, w których ukryte zostały słowa opisujące relacje osób będących w związku. Wśród haseł znaleźć można między innymi: „przyjaźń”, „tęsknota” i „ciepło”. Goście galerii w sposób losowy wybierają butelkę, aby odnaleźć wiadomość opisującą ich związek. To element zabawy, który ma dodatkowo uatrakcyjnić odwiedzanie galerii sztuki.

fot. Daisuke Shima