Wzbijające się na 100 metrów tarasy przykryte niemalże przezroczystą fasadą to projekt nowego kurortu w Dubaju. Nowojorska pracownia Diller Scofidio + Renfro przedstawiła wizualizacje obiektu Therme Dubai położonego na sztucznej wyspie w parku Zabeel. Wiszące ogrody botaniczne, baseny termalne i strefy wypoczynku mają przyciągać 1.7 mln gości rocznie, a woda potrzebna do zasilenia basenów będzie krążyć w obiegu zamkniętym.
Podniebna oaza jest inwestycją światowej firmy Therme Group zajmującej się budową dużych basenów termalnych. Dubajskie termy mają poszerzyć ofertę wypoczynkową miasta o baseny położone na wznoszących się tarasach. Całość powstanie pośrodku wyspy na parkowym stawie. Warto wspomnieć, że okolica Zabeel jest, swego rodzaju, „bramą” do biznesowego centrum Dubaju. Istotnym elementem tej „bramy” jest wieżowiec One Za’beel z najdłuższym łącznikiem świata, o którym można przeczytać TUTAJ. Na terenie parku można znaleźć jeszcze największą ramę na świecie – Dubai Frame i park rozrywki.
Wiszące ogrody na pustyni
Każdy z tarasów będzie stanowił osobną wyspę tematyczną. Z tego powodu roślinność ma odpowiadać konkretnym motywom stref wypoczynku. Poziomy zostaną podzielone na części wewnętrzne i zewnętrzne, z których goście będą mogli podziwiać panoramę biznesowego centrum Dubaju. Obiekt będzie oferował sauny, gorące baseny, kąpiele mineralne i inne zabiegi spa. Co ciekawe, wieczorami wiszące ogrody botaniczne zamienią się w przestrzeń do organizowania różnych wydarzeń.
Projekt Therme Dubai to nie tylko imponujący luksus, ale także szereg innowacyjnych technologii. Około 90% wody w basenach termalnych ma zostać użyta ponownie, tworząc obieg zamknięty. Architekci twierdzą również, że klimatyzacja i wentylacja będą zasilane z ekologicznych źródeł energii. Choć nie sprecyzowano, o jakich źródłach mowa, to w kwestii energetyki budynek ma spełniać najwyższe standardy energooszczędności i wydajności. Według pracowni DS+R Wpływ inwestycji na środowisko będzie minimalny.

Ambitne plany
Budowa ma rozpocząć się w 2026 r. i trwać dwa lata. Inwestor zakłada, że Therme Dubai będzie krokiem w nową epokę miejskiego wypoczynku. Patrząc na ambitne wizualizacje, trzeba przyznać, że takiego kurortu jeszcze nie było. Jednak to, jak architekci poradzą sobie z futurystyczną bryłą i przezroczystą fasadą będzie można ocenić dopiero po rozpoczęciu budowy. Trzeba także pamiętać, że ta unikatowa inwestycja ma powstać na pustyni, na wyspie utworzonej pośrodku sztucznego stawu, co dodaje trudności w zrealizowaniu projektu.
Źródło wizualizacji: Diller Scofidio + Renfro, Bucharest Studio
Czytaj też: Architektura | Ciekawostki | Basen | Zieleń | whiteMAD na Instagramie