Podwieszana ścieżka rowerowa w Białymstoku. Zaprojektowano ją tak, by ominąć korzenie drzew!

Podwieszana ścieżka rowerowa w Białymstoku powstaje z inicjatywy Rafała Rudnickiego i Przemysława Tuchlińskiego,którzy zaproponowali, aby poprowadzić ją ponad poziomem gruntu, w celu ominięcia systemów korzeniowych drzew znajdujących się w parku. 

Podwieszana ścieżka rowerowa powstajewzdłuż ul. Kalinowskiego, przy skwerze Anny Markowej. Obok ścieżki rowerowej powstanie również nowy chodnik, który również został zaprojektowany tak, by ominąć system korzeniowy pobliskich drzew.

Jak czytamy w poradniku autorstwa dr. Suchockiej dotyczącym budowy podobnej infrastruktury: “Poszerzenie chodnika nie może spowodować zdejmowanie wierzchniej warstwy gleby w obrębie systemu korzeniowego drzew ani obcinania ich korzeni. W trakcie budowy niezbędna jest ochrona drzew, ich konarów, pni i korzeni a także nie dopuszczenie do zagęszczenia gleby (…). Należy ostrożnie wykonywać prace związane z montażem bloczków i płyt, tak aby nie uszkodzić odziomków pni drzew, nabiegów korzeniowych i korzeni. Należy ręcznie wykonać zdjęcie istniejących płyt oraz w razie odkrycia korzeni w obrębie koryta istniejącego chodnika, ręczne zgarnięcie podbudowy bez uszkodzenia korzeni. W przypadku istnienia korzeni w podbudowie należy zostawić część warstwy konstrukcyjnej. Odsłonięte korzenie w obrębie koryta istniejącego chodnika należy obsypać ziemią urodzajną o pH około 5,5-6,5 do poziomu terenu. Nie wolno obcinać korzeni drzew sąsiadujących z chodnikiem, należy dostosować rzędne wysokościowe chodnika do zastanej sytuacji.”

W komunikacie Rafała Rudnickiego czytamy: “Kolejny pomysł, by jeszcze lepiej zadbać o przyrodę w #Białystok🌳


🌿🌲. Tym razem wzdłuż ul. Kalinowskiego, przy skwerze Anny Markowej pojawi się podwieszana ścieżka rowerowa i chodnik. Wszystko po to, by ochronić system korzeniowy rosnących tam drzew. O następnych pomysłach Przemysława Tuchlińskiego i moich, na poprawę jakość życia w mieście usłyszycie już wkrótce”. 

Podwieszana ścieżka rowerowa i towarzyszący jej chodnik powstaną jeszcze w tym roku. Gratulujemy autorom inicjatywy pomysłu! Co więcej, autorzy zapowiadają, że podobnych, proekologicznych inicjatyw w Białymstoku powstanie więcej. Czekamy na więcej! 

Czytaj też: Ekologia | Architektura w Polsce | Białystok  | Zieleń | Rośliny | whiteMAD na Instagramie

źródło: https://www.facebook.com/bialystokUM
zdjęcia: https://www.facebook.com/bialystokUM