podwodne muzeum na Cyprze

Otwarto podwodne muzeum na Cyprze. Wygląda, jak zatopione miasto!

Podwodne muzeum na Cyprze o nazwie MUSAN powstało przy plaży Pernera Beach w kurorcie Ayia Napa. Nowo powstałe muzeum MUSAN zaprasza zwiedzających do zanurzenia się w wodach Morza Śródziemnego i zapoznania się z bogactwem podwodnej flory i fauny Cypru, którym towarzyszą dziesiątki rzeźb i posągów. 

Głównym celem muzeum MUSAN jest stworzenie “podwodnego miasta”, które ma stać się zalążkim nowej rafy koralowej. Tak zwana reforestacja rafy koralowej ma pomóc w ratowaniu wymierających gatunków morskich, a także zwrócenie uwagi na problem zanikania naturalnych raf koralowych. Cypryjczycy chcą w ten sposób również edukować mieszkańców wyspy, jak i turystów w temacie ekologii.

Podwodne muzeum na Cyprze składa się z 93 rzeźb i posągów, które zostały zaprojektowane i wykonane w taki sposób, by ułatwić koralowcom osadzanie się. Autorem tej nietypowej wystawy jest Brytyjczyk Jason de Caires Taylor. 


“Celem było stworzenie płynnego połączenia między lądem a wodą, a także połączenie dwóch odmiennych cudów: jednego stworzonego przez człowieka i jednego zaprojektowanego przez naturę.” – tłumaczy artysta Jason de Caires Taylor 

Aby odwiedzić podwodne muzeum na Cyprze nie trzeba być profesjonalnym nurkiem. Zwiedzający mogą dostać się do muzeum poprzez snorkeling, który nie wymaga większego doświadczenia ani certyfikatu. Żeby zejść głębiej wymagany jest specjalny certyfikat open-water lub inny, równoważny certyfikat potwierdzający umiejętność nurkowania z butlą. Bilet zarezerwować można na stronie muzeum, klikając TUTAJ.

Warto dodać, że to nie jedyna tego typu inicjatywa. Opisywaliśmy między innymi zatopionego Krakena, który stał się zalążkiem nowej rafy u wybrzeży Wysp Dziewiczych, o czym przeczytasz klikając TUTAJ.  Pisaliśmy także o terakotowych płytkach, które mają pomóc w reforestacji raf koralowych, o czym przeczytacie TUTAJ

Czytaj też: Ekologia | Muzeum | Zwierzęta | Rzeźba | Wystawa | whiteMAD na Instagramie

źródło: MUSAN