Poidełko z Parku im. S. Żeromskiego w Warszawie wróciło w historycznej formie!

Poidełko z Parku im. S. Żeromskiego pierwotnie pojawiło się na Żoliborzu w 1936 roku z okazji jubileuszu 50-lecia uruchomienia wodociągów warszawskich. Obiekt o modernistycznej formie przetrwał najprawdopodobniej do wybuchu Powstania Warszawskiego. Po upadku powstania słuch o poidełku zaginął. Teraz, na prośbę mieszkańców Warszawy, monumentalne poidełko powróciło do Parku im. S. Żeromskiego! 

Możecie już podziwiać nowe poidełko w historycznej formie w Parku im. S. Żeromskiego. Prace nadzorowane przez naszą jednostkę wykonano w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego. Poidełko zostanie uruchomione wiosną.

Jedna z ozdób żoliborskiego parku, zniszczona podczas wojny, odzyskała przedwojenną formę według projektu Stanisława Bukowińskiego. W ramach rekonstrukcji odtworzono granitowe bloki, instalację wewnętrzną, misę, napisy i plakietkę ze stylizowanym herbem Warszawy. Na herbie umieszczono syrenkę według projektu znanego przedwojennego artysty Henryka Grunwaldzkiego.

Zgodnie z oryginalną formą poidełko swoim rozmiarem jest przede wszystkim przystosowane do potrzeb dzieci. Znajduje się w tej samej lokalizacji, co przed wojną – przy skrzyżowaniu ul. Mierosławskiego i Mickiewicza, w pobliżu placu zabaw.


Poidełko z Parku im. S. Żeromskiego – historia 

Modernistyczne w formie poidełko było jednym z kilku podobnych obiektów oddanych do użytku w 1936 r. z okazji jubileuszu 50-lecia uruchomienia wodociągów warszawskich. Przetrwało najprawdopodobniej do wybuchu Powstania Warszawskiego. Inne poidełka np. w Parku Sowińskiego czy na Skwerze Grotowskiego przetrwały do dziś. Po wojnie poidełko w żoliborskim parku postawiono w formie kamiennej misy postawionej na postumencie (poidełka o takim samym kształcie znajdziecie m.in. w Parku Praskim czy Ujazdowskim).

Przywrócenie mieszkańcom poidełka w oryginalnej formie to jeden z elementów prac mających na celu modernizację zabytkowego Parku im. S. Żeromskiego – w 2022 r. odnowiliśmy tam plac zabaw i została otwarta nowa toaleta automatyczna.

Prace w trybie „zaprojektuj i wybuduj” wykonała firma TENEO Piotr Gregorczyk, po uzgodnieniu z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Projekt rekonstrukcji stworzyła pracownia Woźnicki Zdanowicz Architekci. Skorzystano z zachowanych materiałów źródłowych, w tym projektów pozyskanych z archiwum MPWiK, nielicznych fotografii obiektu oraz innych dostępnych przekazów.

źródło, zdjęcia: Zarząd Zieleni Miejskiej w Warszawie / https://zzw.waw.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zabytek | Historia | Modernizm | Warszawa | Renowacja