Budka dla jerzyków od polskich projektantów. Jest piękna!

Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszył się artykuł na temat budek dla jerzyków, zawieszonych na jednym z bloków komunalnych na warszawskiej Pradze. Przeczytacie o nich [TUTAJ!]  Właśnie dlatego postanowiliśmy poszukać dla Was budek dla tych ptaków, które są ładne, proste i ekologiczne, a w dodatku zaprojektowali je polscy projektanci ze studia Menthol. 

Dziupla to modułowa budka lęgowa dla ptaków, przeznaczona do instalacji na ścianach i drzewach w mieście. Geometryczna forma origami nawiązuje do pnia z dziuplą, w której chętnie gniazdują ptaki. Dziupla występuje w dwóch wariantach, z przeznaczeniem dla ptaków wróblowatych (wróble, kowaliki, sikorki, muchołówki, pleszki, dzięciołki), oraz dla jerzyków.

Modułowy kształt umożliwia instalację budki w różnych pozycjach i tworzenie przestrzennych rzeźb, które mogłyby powstawać na ścianach szczytowych budynków, na wzór murali.


Budka dla jerzyków wykonana jest ze sklejki oraz deski sosnowej, pomalowana na zewnątrz lakierem ekologicznym. Dziupla stanowić ma ciekawą alternatywę dla typowych na rynku budek dla ptaków i zachęcać do wsparcia akcji ochrony ptaków w mieście.

Pierwsze budki od pracowni Menthol zawisły na drzewach we wrocławskim parku Tołpy. Celem było zapewnienie kilku dodatkowych miejsc gniazdowania małym ptakom oraz zwrócenie uwagi użytkowników parku (tych małych i tych większych) na obecność i ochronę ptaków w mieście.

Dziupla znalazła się w gronie finalistów tegorocznego konkursu Make Me! Konkurs i wystawa Make Me! to jeden ze znaków rozpoznawczych Łódź Design Festival, a jednocześnie jeden z najważniejszych międzynarodowych konkursów skierowanych do młodych projektantów.

budka dla jerzyków

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły