Pola Elizejskie w Paryżu jak ogromny park. Wkrótce start przebudowy

Projekt, dzięki któremu Pola Elizejskie w Paryżu zmienią się w zielony ogród zatwierdziła mer Paryża.

Pola Elizejskie znajdują się między Placem Zgody a Placem De Gaulle’a. W centralnej części położony jest słynny Łuk Tryumfalny. Cel jest taki, aby na ulicy pojawiło się dużo więcej zieleni, zmalał ruch samochodowy, a przestrzeń oddać pieszym i rowerzystom.

Projekt przebudowy Pól Elizejskich przygotował architekt Philippe Chiambaretta z PCA-Stream. Mer Paryża Anne Hidalgo szacuje, że realizacja przedsięwzięcia pochłonie 250 milionów euro i będzie trwać do 2030 roku. Jednak pierwsze efekty przebudowy paryżanie zobaczą już w 2024 roku, kiedy gotowa ma być główna część ulicy. Co się zmieni? O połowę zmniejszona zostanie przestrzeń parkingowa dla aut, pojawią się szersze chodniki i nowe nasadzenia zieleni. Pani mer chce, by za kilka lat Pola Elizejskie stanowiły wzorcowy przykład zielonej aranżacji ulicy współczesnego miasta.


Korzyści z przebudowy będzie wiele. Mer wskazuje tutaj na zmniejszenie szkodliwych cząsteczek pyłu w powietrzu oraz zyskać mają właściciele paryskich restauracji i kawiarni, którzy otrzymają więcej przestrzeni dla budowy ogródków plenerowych.

Pola Elizejskie uchodzą za jedną z największych atrakcji Paryża. Każdego dnia spaceruje tam średnio 100 tysięcy osób, z czego zdecydowana większość to turyści.

Czytaj też: Ekologia | Paryż | Francja | Urbanistyka

źródło: PCA Stream