Polacy zaprojektowali muzeum w Islandii i zdobyli pierwsze miejsce

Iceland Volcano Coffee Shop to konkurs, którego celem jest zaprojektowanie muzeum w Islandii. Pierwsze miejsce na jego projekt zdobył duet młodych architektów z Polski – Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz.

Studiując surowy krajobraz wulkanicznej pustyni, można odnieść wrażenie, że ludzka obecność jest tutaj niemile widziana. Skalne połacie, ciężkie warunki pogodowe oraz rozległa linia horyzontu – to stałe aspekty bezpośredniego otoczenia wulkanu Hverfjall. U stóp wulkanu, można wsłuchać się w szum wiatru, wyobrażając sobie gwałtowne zdarzenia sprzed tysięcy lat, kiedy to doszło do erupcji. Od tego momentu otoczenie wulkanu było formowane przez naturalne procesy erozji, tworząc naturalne dziedzictwo Islandii.

Wierzymy, że ingerując w naturalny krajobraz, nie powinniśmy się skupiać jedynie na terenie bezpośrednio u stóp wulkanu Hverfjall. Istotne jest dostrzeżenie potencjału dalszych charakterystycznych obiektów nieopodal miejsca projektowego, takich jak inne wulkany, jaskinie lub jeziora. Odpowiedzią na tę tezę jest propozycja stworzenia zapętlonej ścieżki edukacyjnej w okolicy nabrzeża jeziora Mývatn, która oferowałaby holistyczne i osadzone w naturze doznania – opisują Weronika Plata i Wiktor Stankiewicz, autorzy projektu The Underhill Experience.

Zgodnie z regulaminem konkursu, kompleks Underhill oferuje nie tylko przestrzeń na wystawy muzealne, kawiarnię czy biura. Jest również miejscem dla wędrowców oraz turystów przybywających z innych szlaków turystycznych.

Kształt budynku imitujący wzgórze jest tłem dla wulkanu Hverjall, który w naszym przekonaniu powinien dominować w przestrzeni. Pęknięcie w strukturze nasypu wpisuje się w kontynuację kierunku istniejącego szlaku turystycznego oraz stanowi ramę dla otwarcia widokowego na krajobraz, który został priorytetowo wyróżniony – dodają młodzi architekci.

Podziemna część budynku przybliża odwiedzających do geologicznych źródeł otaczającego ich krajobrazu oraz oferuje wrażenie naturalnego schronienia. Dodatkowo umożliwia dwukierunkową komunikację pomiędzy pozornie odrębnymi segmentami nadziemnymi. Częściowe doświetlenie pomieszczeń kondygnacji podziemnej zostało zapewnione dzięki dynamicznym otwarciom w stropie parteru oraz antresolom.


Centralnym punktem kompozycji części muzealnej jest konstrukcja utworzona z podwieszanych kładek, z których roztacza się widok na oryginalną łódź Wikingów nawiązującą do bliskiego sąsiedztwa jeziora Mývatn oraz historii samej wyspy.

W procesie projektowym polscy projektanci uwzględnili rozwiązania przyjazne środowisku oraz korzystające ze źródeł naturalnych. Dzięki geometrii budynku, która kształtem przypomina nasyp ziemny, zapewniona została odporność na negatywne działanie silnych wiatrów.

Konkurs architektoniczny na projekt kawiarni połączonej z muzeum u stóp wulkanu na Islandii zorganizowała platforma Buildner we współpracy z właścicielem terenów Vogar. Nadesłane z całego świata prace oceniało jury w składzie: Marshall Blecher (MAST), Borghildur Indriðadóttir (islandzka artystka), Filipe Rodrigue i Inês Vicente (Atelier Data), Sigrún Sumarliðadóttir (Studio Bua), Yu-Ying Tsai (ZJJZ Atelier) oraz Magic Kwan i Kenrick Wong (Orient Occident Atelier). Pracy The Underhill Experience przyznano pierwsze miejsce oraz wygrała wyróżnienie od samego Inwestora.

Konkurs architektoniczny na projekt kawiarni  dotyczył nieruchomości u podnóża wulkanu Hverfjall w północnej części Islandii. Projektowany budynek miał w sobie pomieścić również centrum turystyczne, stanowiska biurowe oraz przestrzeń na wystawę muzealną edukującą w zakresie historii naturalnej wulkanu. Organizatorzy konkursu oczekiwali praktycznych oraz kreatywnych rozwiązań, które byłyby unikatowe, zrównoważone oraz współgrałyby z wyjątkowym krajobrazem Islandii.

Co ciekawe, drugie miejsce w konkursie zajął również Polak – Kamil Bryłka, student Politechniki Śląskiej przygotował projekt Volcano Visitors Centre. Gratulujemy!

Czytaj też: Islandia | Muzeum | Restauracja | Kawiarnia | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie