Słupki PARO to projekt przygotowany przez zespół Gąska Studio: Łukasz Gąska, Marta Sowińska-Gąska oraz Michał Gawron. Ich projekt to odpowiedź na problem suszy w miastach. Słupki PARO mogą magazynować deszczówkę i oddawać ją przyrodzie w bezdeszczowe dni.

Słupki PARO to obiekty małej architektury, które nie tylko ułatwiają pielęgnację terenów zielonych, ale także zabezpieczają takie miejsca przed fizycznym zniszczeniem. Projektanci mają tu na myśli samochody, które parkując wjeżdżają na tereny zielone. Słupki PARO mogłyby więc stanąć wzdłuż najbardziej ruchliwych ulic w miastach.

Słupki chronią przed degradacją zieleni, a poprzez parowe dostarczanie wilgoci wspomagają ich regenerację. Punktowa forma zapewnia elastyczność w stosowaniu na obszarach o zróżnicowanej powierzchni, uniemożliwiając wjazd oraz parkowanie pojazdów w miejscach niedozwolonych.

Rozmieszczenie PARO na trawnikach stanowi barierę fizyczną oraz psychiczną, pozwalając przy tym na swobodne przemieszczanie się i korzystanie z tych miejsc przez mieszkańców i pieszych. To co wyróżnia PARO od innych, tradycyjnych rozwiązań, to właściwości pomagające pielęgnować zieleń i przyspieszyć jej regenerację – opisują autorzy projektu.

Miejski mebel wykonany został z regranulatu metodą termoformowania próżniowego, co obniża koszty i skraca proces produkcji. PARO zbudowane są z dwóch nasuniętych na siebie walców, spasowanych łupin. Słupki umieszczone są w ziemi przez specjalny fundament śrubowy. Powstały tam zbiornik pozwala gromadzić i retencjonować wodę deszczową. Pomaga w tym prosty parownik ultradźwiękowy, który zmienia wodę w parę i równomiernie rozprowadza ją do otoczenia. Dzięki temu suche trawniki mogłyby otrzymywać dawkę niezbędnej wilgoci. Dodatkowym atutem jest tutaj ciekawe zjawisko wizualne – pracujący słupek tworzy wokół siebie przyjemną dla oka mgiełkę.

Całość zasilana jest niewielkim panelem fotowoltaicznym umieszczonym na górnej części obiektu. PARO został opracowany w różnych formach, tworząc kolekcję mebli miejskich o zróżnicowanej funkcji. Zaprojektowane elementy spełniają główne założenia ochrony zieleni, posiadając dodatkowo cechy obiektu miastotwórczego, mogącego aranżować różne interakcje społeczne.słupki paro

Obiekt poza podstawową formą może występować w wynikowych wariantach takich jak: siedzisko, kosz na odpady, latarnia oraz karmnik. Różne aranżacje tych elementów pozwalają na tworzenie układów dostosowanych do potrzeb danego miejsca. Prostota konstrukcji zapewnia optymalny koszt projektu. Dzięki elastyczności w stosowanych materiałach okrycia, można dopasowywać jednostkę do różnych charakterów przestrzeni miejskiej.

To nie jest pierwszy projekt Gąska Studio, który przykuł naszą uwagę. Wcześniej opisywaliśmy genialny projekt domowego salonu kąpielowego, który urzekł członków Jury konkursu Tubądzin Design Awards – architekci wyprzedzili konkurencję i zajęli w nim pierwsze miejsce! Nasz artykuł na ten temat przeczytacie klikając tutaj. Młodzi architekci z Gąska Studio udowodnili, że ich zwycięstwo w konkursie organizowanym przez Ceramikę Tubądzin nie było dziełem przypadku. Gratulujemy talentu!

Uwaga architekci i studenci architektury! Trwa III edycja konkursu Tubądzin Design Awards! Mogą brać w nim udział zarówno doświadczeni jak i początkujący architekci, projektanci i studenci. Obecnie zbliżamy się do zakończenia I etapu konkursu. Czas zgłaszania projektów w tym etapie mija 30 kwietnia, to oznacza, że jesteśmy coraz bliżej poznania pierwszych laureatów, którzy wejdą do ścisłego finału tegorocznej edycji TDA. Już niedługo jury wybierze laureatów I etapu, którzy zawalczą w wielkim finale m.in o wyjazd do Abu Dhabi lub Islandii.

Jeśli chcesz znaleźć się w tym gronie, pamiętaj, że możesz zgłosić nieograniczoną liczbę projektów, które zwiększą Twoją szansę na wygraną. Jeśli Twój projekt nie jest jeszcze gotowy, nic straconego! Już 1 maja rozpocznie się II etap Tubądzin Design Awards, a to oznacza kolejną szansę na nagrody oraz wyróżnienia! Zasady konkursu pomogą Wam określić w jakiej kategorii możecie zgłaszać swoje prace oraz ile czasu trwają poszczególne etapy.  Nie możemy się doczekać wyłonienia zwycięzców I etapu. Jeśli chcesz do nich dołączyć, nie zwlekaj i zgłoś swój projekt! Magazyn whiteMAD jest partnerem medialnym wydarzenia.

Czytaj więcej: Tubądzin Design Awards | Ceramika | Łazienka | Wnętrza

źródło: Gąska Studio