Polacy zaprojektowali stadion na śmietnisku. Projekt w czołówce konkursu

Pracownia architektoniczna dra hab. Jana Sikora znalazła się w finale międzynarodowego konkursu na projekt stadionu w Lagos w Nigerii, który zbudowany ma zostać na wysypisku śmieci. 

Architekci postanowili odejść od klasycznego stadionu, który najczęściej kojarzony jest z ogromnym, zamkniętym obiektem, z którego korzystać można tylko podczas sportowych lub kulturalnych wydarzeń. Polscy architekci zaproponowali odwrócić takie pojmowanie stadionu i sprawić, że mieszkańcy będą z niego mogli korzystać zdecydowanie częściej.

Propozycja zakłada budowę 22 wysokich budynków, które zlokalizowane mają być na terenie śmietniska. Wysokościowce mają składać się z poszczególnych modułów, którym będzie można nadawać funkcje odpowiadające danym potrzebom. Raz moduł może pełnić funkcję nowoczesnej przestrzeni biurowej, innym razem zmienia się w szkolną salę do nauki języka angielskiego. Możliwości są tutaj ogromne i użytkowników ogranicza tylko wyobraźnia. Tak zaprojektowany stadion mógłby też stać się architektoniczną ikoną miasta.

Kilka lat temu powstał koncept „pracowni otwartej”, która działa nie tylko na polu komercyjnym ale zaprasza z Europy fantastycznych młodych ludzi do współpracy przy ciekawych międzynarodowych projektach. Ten model zaczyna przynosić owoce co bardzo mnie cieszy bo nie jest łatwo w polskich „drapieżnych” realiach myśleć o projektowaniu szerzej: w kontekście edukacji, kultury i jako przestrzeni eksperymentu. To  idea projektowania zrównoważonego daleka od budowania pracowni jako fabryki dokumentacji z dala od ciekawych idei i szerszych koncepcji. Dlatego zapraszamy młodych ludzi do wspólnego tworzenia – podsumował dr hab. Jan Sikora.