Polacy zaprojektowali Transformer. Urządzenie ma pomóc w rezygnacji z brudnej energii

Transformer to instalacja artystyczna, którą zaprojektowała trójka młodych naukowców związanych z Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. Projekt, nad którym pracują dotyczy instalacji artystycznej, której celem jest transfer kapitału z kopalnych źródeł energii na rzecz energii odnawialnej.

Zasada działania instalacji może wydawać się skomplikowana. Praca ma postać uniwersum ekonomiczno-ekologicznego, w obrębie którego rozgrywają się procesy handlowe związane z kształtowaniem rynku surowców oraz analizą jego wpływu na ekologię. Instalacja wykorzystuje algorytm, który umożliwia dokonywanie transakcji na rynkach kapitałowych. Może ona kupować i sprzedawać instrumenty finansowe, takie jak akcje oraz kontrakty terminowe na surowce, symbolicznie wpływając na kształtowanie rynku surowców energetycznych. Założenia instalacji są idealistyczne, realizuje ona wizję uratowania świata poprzez eliminację z obiegu „brudnej” energii i zastąpienie jej energią ekologiczną, czystą, odnawialną.

Zadaniem maszyny będzie pozyskiwanie środków od odbiorców, a następnie ich reinwestowanie w instrumenty finansowe z sektora energetyki. Maszyna będzie funkcjonowała według algorytmu, którego celem jest transfer kapitału z obszaru paliw kopalnych na rzecz ekologicznych źródeł energii. W tym procesie, za pośrednictwem zaprogramowanego algorytmu sparowanego z aplikacją maklerską, maszyna operować będzie na instrumentach finansowych, takich jak akcje spółek oraz kontrakty na towary. Zaprogramowany algorytm będzie mógł gromadzić fundusze, inwestować, odnosić sukcesy lub zbankrutować. Odbiorcy natomiast będą mogli wspomóc misję maszyny dokonując prostej płatności zbliżeniowej.

Po przeanalizowaniu procesów działania Transformera nasuwa się jednak wiele pytań oraz kontrowersji. Czy jego misja, działanie, nie jest okupione zbyt wielkim zaangażowaniem środków? Czy ilość zużytej energii nie przekracza jej wartości? Z drugiej strony, czy możemy pozwolić sobie na bierność w obliczu niepokojących danych? A może gospodarka w modelu libertariańskim jest dla ludzkości najkorzystniejsza? Czy w gąszczu nadmiaru informacji, sprzecznych idei, jesteśmy w stanie znaleźć sensowną drogę walki o przyszłość planety? – pytają twórcy instalacji.


Istotną częścią instalacji będzie przekucie skomplikowanych procesów ekonomicznych na język czytelny dla odbiorców, nieposiadających kompetencji ekonomicznych. Maszyna będzie prezentowała efekty swojej działalności poprzez mapowanie danych giełdowych (wykresy, aktualny bilans, suma przetransferowanego kapitału), ale także poprzez wizualizację procesów społeczno-ekologicznych, które są wspierane dzięki złożonym operacjom giełdowym (sadzenie drzew, oczyszczanie wody, poprawa jakości powietrza).

Poprzez liczne mechanizmy mapowania danych oraz wizualizacji skutków transakcji finansowych, odbiorca będzie mógł obserwować, w jaki sposób następuje przepływ kapitału oraz jakie ma skutki dla środowiska. Wszystkie te procesy zostaną odzwierciedlone poprzez, generowane na podstawie danych z rynków, procesy wizualizowane w przestrzennej formie. Wykorzystane zostaną mechanizmy, takie jak projekcje multimedialne, wizualizacje mechaniczne, instalacje świetlne oraz audialne.

Powstanie maszyna inspirowana formą robota, fabryki, komputera, która zyska swoją osobowość. Zostanie wyeksponowana w przestrzeni publicznej lub przestrzeni galerii sztuki, gdzie będzie prowadziła zaprogramowaną działalność przez czas trwania ekspozycji.

Bit Explorers Research Team, to trójka przyjaciół, a jednocześnie artystów, pasjonatów sztuki generatywnej, innowacji technologicznych i ekologii. Pracują od wielu lat w obszarze nowych mediów zarówno w sferze praktyki twórczej, jak i edukacji artystycznej.

Skład zespołu:

Jacek Czarkowski – artysta multimedialny, autor czołówek i scenografii do filmów, w tym do popularnych produkcji, takich jak „Naznaczony” i „Włatcy Móch”. Łączy różnorodne techniki przetwarzania obrazu i dźwięku, tworząc wizualizacje na żywo oraz interaktywne projekty. Jako członek polskiej demosceny zdobył liczne nagrody, a jego innowacyjne podejście do sztuki multimedialnej obejmuje pracę dla największych firm z branży IT oraz współpracę z teatrami i instytucjami kultury.

Dr Wojciech Kukuczka – lider zespołu, specjalizujący się w fotografii, multimediach i filmie. studia na ASP Wrocław, a także odbył studia na AKI Academy of Fine Art w Holandii. W 2017 roku obronił doktorat na Uniwersytecie Śląskim. Obecnie pracownik naukowo-dydaktyczny na wydziale artystycznym UŚ oraz Prezes Zarządu Fundacji na rzecz kultury i sztuki Wielki Człowiek  uczestniczył w ponad 70 wystawach artystycznych, w tym ponad 30 indywidualnych, zdobywając liczne nagrody za swoją działalność w dziedzinie sztuki i filmu.

Marek Straszak – artysta wizualny, absolwent ASP we Wrocławiu (Multimedia) i UdK w Berlinie (Art and Media). Wykładowca Animacji na Collegium Da Vinci w Poznaniu. Założyciel studia wizualnego Animateria, RenderBoys. Jego prace audiowizualne były prezentowane na międzynarodowych festiwalach, a jego instalacje artystyczne łączą techniki analogowe z cyfrowymi, co czyni go jednym z innowatorów w dziedzinie sztuki mediów.

Projekt realizowany jest z grantu Ministra Kultury oraz Urzędu Miasta Katowice, w ramach zespołu badawczego na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego, przy wsparciu partnerów.

projekt: Jacek Czarkowski, dr Wojciech Kukuczka, Marek Straszak

oficjalna strona projektu: https://bitexplorers.github.io/transformer

Czytaj też: Technologia | Ekologia | Polscy projektanci | Polecane | whiteMAD na Instagramie