Połączą stare z nowym. Tak będzie wyglądać stadion Polonii Warszawa po przebudowie

Warszawa zyska kolejny nowoczesny stadion. Rozstrzygnięto konkurs na projekt przebudowy stadionu Polonii Warszawa. Zwyciężyła koncepcja zaproponowana przez architektów z pracowni JSK Architekci. To ta sama pracownia, która zaprojektowała Stadion Narodowy.

Przebudowa dotyczy stadionu, który znajduje się przy ulicy Konwiktorskiej. Inwestycja pochłonie 400 mln zł, z czego sam stadion około 150 mln zł. Skąd taka różnica? W ramach przebudowy powstanie też budynek wsparcia sportowego dla młodzieży, parkingi podziemne i hala sportowa, która pomieści tysiąc kibiców. Sam stadion będzie mógł gościć ponad 15 tysięcy widzów.

Propozycja architektów z biura JSK spodobała się jury, ponieważ powstał spójny obiekt, który dobrze koresponduje z pobliską zabudową. Budynek stadionu dostępny jest ze wszystkich stron. Cechuje go uporządkowana struktura z rytmiczną kolumnadą, otwarta na fragmencie od strony placu. W tym miejscu projektanci wyeksponowali historyczną część budynku. Co ciekawe architekci bezpośrednio nie łączyli nowej i starej architektury. W ten sposób podkreślono rangę zastanego kontekstu.

Dawno nie zasiadałam w sądzie konkursowym, do którego wpłynęły tak wyrównane i, co najbardziej istotne, znakomite prace. Dosłownie detale zaważyły o wyborze zwycięskiej koncepcji. Bardzo mnie cieszy projekt, który wybraliśmy i nie mogę doczekać się jego realizacji – powiedziała Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Nagrodzone i wyróżnione prace można zobaczyć na wystawie plenerowej na placu przed Warszawskim Pawilonem Architektury „ZODIAK”. Natomiast od 14 do 24 maja (w dni robocze) w godz. 8.00-18.00, w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego przy ul. Marszałkowskiej 77/79 (sala na parterze) odbędzie się wystawa wszystkich prac konkursowych. A w piątek, 24 maja, o godz. 18.00 w ZODIAKU odbędzie się dyskusja pokonkursowa.

źródło: JSK Architekci