Połączyli dwa mieszkania w jedno. Czarno-biały apartament w Zabrzu

Architekci pokazali, że mieszkania w zwyczajnych, kilkupiętrowych blokach mogą zmienić się elegancki apartament.

Czarno białe to projekt połączenia dwóch mieszkań w jeden apartament. Udało się tego dokonać Adamowi Radzimskiemu z zabrzańskiej pracowni BAAR.

Inwestorzy to para przedsiębiorców, która znaczną część swojego życia związała z pracą, dlatego zgłosili się do architekta oczekując, że apartament zapewni im wiele wygód, jakich spodziewać by się mogli od mieszkania w domu jednorodzinnym (ilość i wielkość pomieszczeń oraz ogród).

Projekt zakładał stworzenie apartamentu na wzór holenderskich mieszkań dwukondygnacyjnych.

Zrezygnowano z klasycznego układu, w którym część dzienna jest na parterze a nocna na piętrze, na rzecz podziału, w którym wchodzimy do apartamentu z kondygnacji wyższej bezpośrednio do części prywatnej i następnie schodzimy do części półprywatnej – sąsiedzkiej zlokalizowanej na parterze – opisuje autor projektu.

W części prywatnej znalazł się pokój dzienny, nocny i domowe biuro, z kolei we wspomnianej części półprywatnej wydzielono strefę kuchni, jadalni i ogrodu wraz z pokojem gościnnym.

Taki podział funkcjonalny w założeniu miał dać inwestorom poczucie dużego komfortu, możliwość wybodu odpowiedniej strefy w zależności od potrzeb, samopoczucia czy nastroju.

Dopełnieniem nowych podziałów ( strefowego i funkcjonalnego ) jest strukturalny podział przestrzeni odzwierciedlony poprzez kontrastowe zestawienie materiałów wykończenia wnętrz.

Nowe połączenia materiałowe to formalna zabawa zestawieniem czerni i bieli, wskazująca na to, co w danym miejscu jest ważne – czasem jest to podział komunikacyjny, czasem akcentuje daną ścianę czy element wyposażenia wnętrz – dodaje architekt.

Czarno Białe to projekt apartamentu, który jest spójny funkcjonalnie, stylistycznie i materiałowo dając użytkownikom poczucie dużego komfortu. To apartament zapewniający pełną prywatność przy jednoczesnym otwarciu się na otoczenie.

lokalizacja: Zabrze
projekt: 2015
realizacja: 2016
powierzchnia: 185 m2
inwestor: prywatny
architekt: Adam Radzimski
opracowanie: Magdalena Maj, Magdalena Orzeł, Marta Pawłowska
zdjęcia: stukawa.pl