Polka ozdobiła szwedzkie miasto. Ogromny mural w centrum

Autorką muralu jest NeSpoon. Koronkowy wzór szczelnie pokrył ściany budynku mieszkalnego w centrum miasta. Dzieło powstało w ramach BAB 2024 – Borås Art Biennial.

Borås to liczące 70 tys. mieszkańców miasto w południowej Szwecji. To miasto przemysłowe, gdzie większość mieszkańców pracowała przy produkcji tekstyliów. W centrum znajduje się poprzemysłowy budynek, w którym działa Muzeum Tekstyliów i Mody oraz Wydział Studiów Technologii Materiałów. Polska artystka została poproszona o wykonanie w środku instalacji. Jej drugą aktywnością związaną z biennale był mural, który pokrył ściany budynku mieszkalnego również w centrum Borås.

NeSpoon słynie z tworzenia w miejscach publicznych instalacji bazujących na motywie koronek. Ogromna koronka, która ozdobiła budynek to wzór zaczerpnięty ze zbiorów Wydziału, dlatego oddaje charakter miasta i szwedzką kulturę. Aby pokryć ściany artystka potrzebowała sześciu dni. Prace musiała często przerywać z powodu deszczu. Jednak warto było czekać, efekt robi wrażenie.

Borås Art Biennial organizowane jest przez Muzeum Sztuki w Borås. Tegorocznej edycji festiwalu przyświeca hasło “Layers, Loops, Lines”. Biennale trwa od 15 czerwca do 15 września. Przez kilka miesięcy miasto wypełnia sztuka i organizowane są artystyczne wydarzenia w przestrzeni publicznej.


Tegoroczne biennale traktuje o związku między czasem, przestrzenią i miejscem oraz tym, jak są one powiązane ze społeczeństwem i środowiskiem. W tym celu organizatorzy zaprosili 15 artystów z przeróżnych zakątków świata, aby tworząc w charakterystyczny dla siebie sposób, pokazali różnice kulturowe.

źródło: NeSpoon

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Murale | Szwecja | Polecane | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły