Polka zaprojektowała zeroemisyjne osiedle i zwyciężyła w konkursie

Zeroemisyjne osiedle zaprojektowała Dominika Bednarek, studentka Politechniki Wrocławskiej. Projekt zgłosiła do międzynarodowego konkursu “Architecture at Zero” i zwyciężyła w kategorii studenckiej.

Do konkursu przysłano 180 projektów z 35 krajów. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie osiedla, które może zostać zbudowane w miejscowości Visalia w Kalifornii. Organizatorzy konkursu chcieli, aby takie zeroemisyjne osiedle nie było tylko luźną koncepcją, ale by stały za nim obliczenia, gwarantujące skuteczność proponowanych rozwiązań.

Ekologiczne kwestie w budownictwie mają coraz większe znaczenie. Zgłoszone projekty mają być odpowiedzią na zmiany klimatyczne i ekstremalne temperatury. Projektowane w konkursie osiedla powstały z myślą o pracownikach zatrudnionych w rolniczej części Kalifornii. Miałoby to być osiedle socjalne.

W kategorii projektów studenckich zwyciężyła propozycja Dominiki Bednarek, studentki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Koncepcja była jednocześnie jej pracą inżynierską napisaną pod okiem dr. hab. inż. arch. Pawła Kirschke, prof. uczelni z Katedry Architektury Użyteczności Publicznej, Podstaw Projektowania i Kształtowania Środowiska. Obliczenia dotyczące zużycia energii wykonał Andrzej Kaczmarek, absolwent wydziału i jednocześnie zwycięzca poprzedniej edycji tego samego konkursu.

Zaprojektowane przez Dominikę Bednarek osiedle składa się w sumie ze 105 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni – od 50 do 90 m kw. Jego ważną częścią jest tak zwany dom wspólnotowy, w którym znalazły się jadalnia, pralnia i pracownie komputerowe. Do dyspozycji mieszkańców jest też kompleks rekreacyjno-sportowy.

Osiedle ma formę półotwartych minikwartałów, które można łatwo adaptować do nowych funkcji. Budynki uzupełniają niewielkie szklarnie, w których mieszkańcy mogą hodować własne rośliny.

Każde mieszkanie powinno mieć zapewniony dostęp do naturalnego oświetlenia i atrakcyjny widok z okna. By to gwarantować, rozmieściłam budynki równomiernie na całej powierzchni działki. Zdecydowałam się też na miejscowe obniżanie bryły poszczególnych obiektów i zastępowanie jej tarasem użytkowym (głównie od stron południowych i zachodnich), by zapewnić lepsze doświetlenie we wszystkich lokalach, a także zrekonstruować pierwotną powierzchnię biologicznie-czynną – czytamy wypowiedź Dominiki Bednarek na stronie Politechniki Wrocławskiej.

Drugie piętra modułów zajmują zielone tarasy dostępne dla wszystkich mieszkańców. Tarasy osłonięte są drewnianą konstrukcją i zadaszone. Skrzydła obiektów tworzą wewnętrzne dziedzińce, dające poczucie prywatności mieszkańcom.


Jurorom oceniającym projekt spodobała się prostota konstrukcji osiedla i dbałość o dostęp do światła słonecznego. Podkreślali, że projekt dzięki swojej kompozycji nie jest monotonny, a forma budynków, ich rozmieszczenie oraz aranżacja patio zostały dobrze przemyślane. W uzasadnieniu werdyktu zaznaczali także, że nasza studentka „wykazała się zrozumieniem, czym naprawdę jest projektowanie zeroemisyjne” – pisze Lucyna Róg na stronie Politechniki Wrocławskiej.

Studentka zaprojektowała rozbudowany system paneli fotowoltaicznych oraz system elastycznych, cienkich i bardzo lekkich perowskitów pokrywających szklarnie, południową elewację domu wspólnotowego, zadaszenie tarasów i żaluzje. Jak wynika z wyliczeń dla tego projektu, tylko jeden budynek mieszkaniowy osiedla byłby w stanie uzyskiwać 210 310 kWh energii rocznie – co nie tylko pokryłoby jego zapotrzebowanie, ale także dawałoby nadwyżkę ponad 30 kWh rocznie. Autorka wzięła także pod uwagę konieczność maksymalnego wykorzystania wody deszczowej (ze względu na susze). Dlatego wszystkie budynki wyposażone zostały w zbiorniki na deszczówkę.

Autorka dobrze przemyślała też roślinność, jaką wybrała do obsadzenia osiedla – stawiając na sukulenty, które magazynują wodę i minerały, są odporne na trudne warunki pogodowe oraz nie wymagają częstego podlewania. Na osiedlu zaplanowała też dużo zieleni wysokiej, ocieniającej w upalne dni mieszkania i otwarte przestrzenie.

Czytaj też: Ekologia | Osiedle | Wrocław | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: Architecture at Zero, Dominika Bednarek, Politechnika Wrocławska