Polka zmieniła oblicze hiszpańskiego miasteczka. Mural NeSpoon zachwyca

Mural wykonała polska artystka NeSpoon, która specjalizuje się w wykorzystywaniu motywu koronki ludowej. Murale jej autorstwa ozdobiły niewielkie miasto Belorado w Hiszpanii.

NeSpoon została zaproszona do Belorado w Hiszpanii przez niezależną organizację kulturalną StARTer Proyectos Culturales, kierowaną przez kuratorkę Estelę Rojo i artystę Regue Fernándeza. Polka uczestniczyła w projekcie poruszającym temat obecności kobiet w przestrzeni publicznej. W tym regionie Hiszpanii popularną rozrywką jest granie w nietypową odmianę kręgli. W taką odmianę grają kobiety od setek lat. Zrealizowany projekt murali miał na celu przypomnienie tej tradycji i ponowną popularyzację zabawy.

Razem z Regue pomalowaliśmy wszystkie pierzeje Plaza San Nicolas w Belorado. Ten plac był miejscem, w którym od dziesiątek lat miejscowe kobiety grały w kręgle. Ostatnio tradycja podupadła, więc miasto odnowiło przestrzeń i przygotowało nowy tor do gry w kręgle – tłumaczy NeSpoon.

Pojawił się pomysł, aby ozdobić fasady muralami. Zwyciężyła propozycja polskiej artystki. 

NeSpoon najpierw poznała lokalną kulturę. Po przyjeździe do Hiszpanii spotkała się z kobietami z Belorado, które opowiedziały jej o tamtejszych tradycjach koronczarskich. Następnie wybrała wzory charakterystyczne dla tego regionu i namalowała je na domach wokół placu, a Regue Fernández stworzył wizerunki miejscowych kobiet na podstawie zdjęć ze starej kroniki miasta.mural NeSpoon


Mieszkańcy przyjęli tak ozdobiony plac z wielką radością. Podczas otwarcia stawili się na placu, by wspólnie uczcić metamorfozę.

Było dużo radości, śmiechu i zabawy. Kręgle okazały się być rozrywką łączącą pokolenia, babcie grały z córkami i wnuczkami – wspomina autorka murali.

Jak zaznacza, być może niektóre z tych starszych pań to dziewczyny, których postacie można zobaczyć na malunkach wykonanych przez Regue Fernándeza.

Czytaj więcej: Hiszpania | Murale | Banksy | Sztuka

źródło: NeSpoon