Ryszard Kaja nie żyje! Twórca słynnych plakatów odszedł w wieku 57 lat!

Ryszard Kaja to jeden z najważniejszych polskich plakacistów, malarz, scenograf i kostiumolog.  Człowiek, który często mawiał “Wódka, cerata i śledzik to esencja Polski”! Nie bał się kontrowersji, dotykał tematów niełatwych w sposób wyjątkowy, zabawny, niejednokrotnie z fascynującym przekąsem. Ryszard Kaja zmarł w wieku 57 lat. Pochodził z Poznania, gdzie urodził się w 1962 roku. To wielka strata! 

Ryszard Kaja był absolwentem poznańskiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Współpracował m.in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Narodową w Warszawie i Polskim Teatrem Tańca. Tworzył scenografie i kostiumy. Ryszard Kaja był autorem grafik, rysunków, kolaży i plakatów teatralnych oraz serii “Plakat Polska”, która zrobiła furorę na całym świecie.

Jego plakaty przedstawiają polskie miasta, przez pryzmat najbardziej znanych obiektów czy charakterystycznych miejsc, a także żartów z nimi związanych.  Jednak na obrazkach nie znalazły się tylko miasta. Wśród nich znaleźć można na przykład rzekę Wisłę.

źródło: Polishposter.pl