Zróbmy to razem
Talerze - Misiura design

Polscy projektanci wspierają pszczoły tworząc przedmioty. Akcja “Zróbmy to razem”

Człowiek potrzebuje pszczół, ich obecność w ekosystemie jest nam niezbędna do przetrwania. Dlatego tak ważne jest wspieranie tych zapylaczy i dbanie o ich rozwój w środowisku. Polscy artyści i designerzy przyłączyli się do akcji „Zróbmy to razem dla pszczół”, w ramach której tworzą przedmioty codziennego użytku. Ich sprzedaż pozwoli zwiększyć populację tych małych zwierząt.

Inicjatorką akcji jest Diana Dyba, autorka bloga Zróbtoposwojemu.pl, na którym wspiera inicjatywy lokalnych twórców. Jednym z takich twórców jest zespół Roi Się, który umożliwia adopcję pszczół i stawia im ule w Puszczy Iłżeckiej. Rodzicami jednego z takich uli stała się redakcja Magazynu whiteMAD.

Pasieki Roi Się zlokalizowane są na południu Mazowsza. Roi Się umożliwiają wynajem uli, przez co można stać się właścicielem całego roju pszczół. Ekipa Roi Się nieustannie dogląda swoich podopiecznych. W Roi Się ule kupować mogą firmy, ale też osoby prywatne, dzięki czemu pasieka może się nieustannie powiększać.

Natura to moja ogromna pasja i wszystko co naturalne, dlatego nie wahałam się ani chwili, by dołączyć do zespołu jako wolontariusz. Roi Się to przyjaciele i pasjonaci, oddani sprawie i podziwiam ich za tak wiele trudu jaki wkładają w rozwój swojej marki, by pomóc pszczołom bardziej – mówi Diana Dyba, wolontariuszka Roi Się.

Form wsparcia jest jednak dużo więcej! Diana Dyba postanowiła zaprosić polskich designerów do nietypowej akcji „Zróbmy to razem dla pszczół”, w ramach której tworzą oni unikatowe przedmioty z motywem pszczół w roli głównej. Dochód z ich sprzedaży będzie wspierać rozwój populacji tych zapylaczy.

Ucząc się o pszczołach, poznając tajniki pszczelarstwa i pogłębiając swoją wiedzę w zakresie zagrożenia życia pszczół, postanowiłam zorganizować na moim blogu akcję „Zróbmy to razem dla pszczół”, która wesprze pszczoły, ale także manufaktury i małe firmy, które tworzą fascynujące produkty. To obopólna korzyść, gdyż akcja ma za zadanie promowanie tego, co wartościowe, co wykonane zostało w poszanowaniu natury. Poprosiłam bohaterów moich wywiadów o zaprojektowanie produktów estetyką nawiązujących do pszczół, miodu, uli, kwiatów, przyrody. Jestem totalnie wzruszona efektem i wiadomościami od nowych firm, które przyłączają się akcji. Wkrótce odbędzie się aukcja internetowa z której dochód wesprze właśnie pszczoły – tłumaczy Diana Dyba.

Zróbmy to razem
Diana Dyba

Zróbmy to razem
fot. Katarzyna Korza

Nasze codzienne decyzje, nawet te najmniejsze, wpływają na to, co się wydarza, dlatego robiąc coś pożytecznego i ważnego uda nam się zwiększyć populację pszczół, zasiać łąki kwietne, miododajne, zwiększyć zalesienie i edukować na temat ogromnej roli małej pszczoły, dzięki której wszyscy żyjemy. Najwyższy czas zdać sobie sprawę, jak bardzo jest ważna i niezbędna!

Czytaj więcej: Ekologia | Ciekawostki | Las | Rośliny | Zwierzęta

źródło: Zrób to po swojemu (zrobtoposwojemu.pl), fot. Diana Dyba

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły