ARCHITEKTURA

Polska architektura 2022 r. Wybraliście najlepsze i najgorsze przykłady!

Zakończyło się głosowanie w trzech plebiscytach, w których pytaliśmy was o najlepsze domy jednorodzinne, najlepsze wnętrza i architektoniczną wpadkę roku. Jak wyglądała polska architektura w 2022 r.? Czytelnicy mogli wybierać spośród kilkudziesięciu propozycji. Niżej zebraliśmy wyniki głosowania – to w sumie 9 projektów, po trzy z każdej kategorii. Który dom jednorodzinny został uznany za najlepszy w Polsce? Które polskie wnętrze zyskało największą popularność? Kto zdobył nagrodę za architektoniczną wpadkę? Zaczynamy!

Najpiękniejsze domy jednorodzinne w Polsce

Głosowanie internautów trwało od 28 grudnia do 31 stycznia. Do wyboru mieli 10 domów, które zebraliśmy spośród naszych publikacji z całego 2022 roku. Kluczem tego wyboru była popularność, z jaką cieszyły się te domy w naszych artykułach.

W głosowaniu internautów zwyciężył Złamany dom w Poznaniu projektu pracowni Ultra Architects. Które domy znalazły się na podium? Popatrzcie!

Miejsce I – 20 proc. głosów – ZŁAMANY DOM W POZNANIU

Architekt: Ultra Architects
Lokalizacja: Poznań

Dom swoją nietypową, “złamaną” formę zawdzięcza działce o wydłużonym kształcie oraz śmiałej wizji architektów. 

Dom stanął na działce o kształcie wydłużonego równoległoboku. Warunki zabudowy określały obowiązującą linie zabudowy (czyli taką, na której trzeba było postawić jedną ze ścian budynku), kąty pochylenia dachu, oraz maksymalna wysokość kalenicy. Te warunki spowodowały, że architekci zaprojektowali bryłę o klasycznym kształcie, z dachem o dwóch połaciach, ze wschodnią elewacją opartą na wskazanej przez urząd linii zabudowy. Aby tak stojący budynek spełniał oczekiwania inwestorów i wpasował się w działkę, w miejscu kalenicy bryła została nieco “złamana”.

Złamany dom stoi na dość trudnym geotechnicznie terenie, dlatego cała jego konstrukcja zaprojektowana został z żelbetu, co nadało mu odpowiednią sztywność, było uzasadnione ekonomicznie, i pozwoliło nam na bardziej odważne rozwiązania przestrzenne – tłumaczą projektanci z Ultra Architects.

Więcej o budynku przeczytasz TUTAJ.

fot. Dawid Majewski
fot. Przemysław Turlej

Miejsce II – 18 proc. głosów – FROM THE GARDEN HOUSE

Architekt: KWK Promes Robert Konieczny
Lokalizacja: Polska

Zaprojektowanie tak dużego domu było wyzwaniem. Właściciel przyszedł do pracowni architektonicznej z gotowym projektem ogrodu, który był już w zaawansowanej realizacji. Brakowało tylko domu.

Coś, co w pierwszym momencie wydawało im się niedorzecznym odwróceniem biegu rzeczy, finalnie okazało się absolutnie logiczne. Właścicielowi zależało, by po zakończeniu budowy i wprowadzeniu się do domu, mógł od razu cieszyć się w pełni z dorodnego ogrodu – informuje pracownia KWK Promes.

Aby uzyskać docelową wielkość, rośliny potrzebują więcej czasu niż trwa realizacja domu, a sadzenie wysokich drzew generuje duże koszty. Co więcej, transport dorodnych drzew jest kłopotliwy i wątpliwy ekologicznie – wymaga przewiezienia dużych drzew z odległych miejsc oraz użycia ciężkiego sprzętu.

Więcej o budynku przeczytasz TUTAJ.

fot. Jakub Certowicz
fot. Jakub Certowicz

Miejsce III – 15 proc. głosów – DOM POD WARSZAWĄ

Architekt: Mobius Architekci
Lokalizacja: Izabelin

Jego powierzchnia to 450 m kw. Jednorodzinny dom w Izabelinie pod Warszawą zaprojektował architekt Przemysław Olczyk, który prowadzi autorską pracownię Mobius Architekci.

Budynek otaczają drzewa, jego projekt wykonany został w taki sposób, aby uniknąć ich wycinki. Dom Wind House zbudowany został w otulinie Puszczy Kampinoskiej. Otacza go gęsty, sosnowy las, stanowiący naturalne przedłużenie Puszczy Kampinoskiej. Ten budowlany obszar położony we wschodniej części otuliny parku narodowego, stanowi jeden z atrakcyjniejszych rejonów, które upatrzyli sobie mieszkańcy Warszawy.

Piaszczyste gleby i strzeliste sylwetki smukłych drzew tworzą niebywały, nieco filmowy klimat miejsca, który zauroczył inwestorów i zainspirował architekta.

Więcej o budynku przeczytasz TUTAJ.

Artykuł z głosowaniem internautów na wszystkie dziesięć domów jednorodzinnych znajdziecie TUTAJ.


Najpiękniejsze wnętrza w Polsce

Plebiscyt na najpiękniejsze wnętrze w Polsce ruszył 30 grudnia 2022 r. i trwał do końca stycznia 2023 r. Internauci mieli do wyboru zarówno wnętrza mieszkalne jak i domów jednorodzinnych. Pierwsze miejsce zajęła realizacja autorstwa pracowni FinchStudio, którwa zaprojektowali wnętrze domu we Wrocławiu. Gratulujemy!

Miejsce I –  30 proc. głosów – WNĘTRZE Z ZIELONYM MOTYWEM WE WROCŁAWIU

Projekt: FinchStudio
Lokalizacja: Wrocław
Powierzchnia: 180 m kw.

Zielone Flamingi we Wrocławiu – bynajmniej chodzi tu o ptactwo z wrocławskiego zoo. Zielone flamingi to nazwa realizacji pracowni Finchstudio, która na zlecenie prywatnych inwestorów zaprojektowała wnętrze domu jednorodzinnego we Wrocławiu. 

Inwestorzy zgłosili się do zespołu FinchStudio z polecenia cioci jednej z architektek. Od samego początku, architektka miał dość dużą dozę zaufania, a to zawsze dobrze wróży dla owocnej współpracy. Inwestorami była młoda para z dwójką dzieci, zaś dom zlokalizowany w jednej z zielonych dzielnic Wrocławia.

Dom składa się z trzech pięter – na parterze mamy część dzienną, z otwartą kuchnią. Na pierwszym piętrze znajdują się pokoje dziecięce wraz z gabinetem rodziców, zaś na samej górze – część otwarta, która miała połączyć funkcje sypialni, garderoby i miejsca wypoczynku rodziców.

Więcej zdjęć wnętrza znajdziesz w artykule TUTAJ.

fot. Zasoby Studio
fot. Zasoby Studio

Miejsce II –  28 proc. głosów – W MODERNISTYCZNEJ KAMIENICY W WARSZAWIE

Projekt: Hyz Projektuje – Aleksandra Hyz
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia: 115 m kw.

Mieszkanie znajduje się na granicy Śródmieścia i Starego Mokotowa w Warszawie. To licząca 115 m kw. przestrzeń w przedwojennej kamienicy utrzymanej w modernistycznym stylu. 

Wnętrze powstało dla rodziny z dwójką nastoletnich dzieci. Mieszkańcy do swojej dyspozycji mają salon z kuchnią, trzy sypialnie oraz dwie łazienki. Jedna dla rodziców, a druga dla dzieci. W centralnej części lokalu jest długi korytarz, który oddziela strefę dzienną od prywatnej. Sypialnia rodziców znalazła się obok salonu. Wyróżniają ją ozdobne drzwi wykonane na zamówienie. Drzwi nie tylko dzielą dwie przestrzenie, ale też dekorują ją, stając się wyjątkowym tłem salonu.

Jednak nim udało się osiągnąć finalny efekt konieczna była dokładna analiza układu wnętrza. Przestrzeń sprawiała wrażenie zamkniętej, w mieszkaniu były liczne zakamarki. Każdy pokój miał dostęp do mniejszych pomieszczeń typu garderoby. Z jednej strony był to atut bo można w nich było ukryć mnóstwo przedmiotów, ale z drugiej strony te małe pomieszczenia zabierały powierzchnię większym.

Właściciele mieszkania byli otwarci na propozycje architektki. Ostateczny projekt powstał po kilku spotkaniach. Po przebudowie otwarto widok na długi korytarz. Zamiast kilku małych pomieszczeń gospodarczych właściciele zyskali ogromną szafę, która ciągnie się przez długość korytarza. Na jego końcu znalazły się stare, oryginalne drzwi dwuskrzydłowe, które prowadzą do łazienki. Dzięki tej zmianie zachodnie słońce wpada do salonu, a rano delikatnie budzi domowników w ich sypialniach.

Mieszkanie jest eklektyczne, nie ma wyznaczonego konkretnego stylu. Taka była idea, aby gospodarze czuli się tutaj swobodnie – mówi Aleksandra Hyz.

Więcej zdjęć wnętrza znajdziesz w artykule TUTAJ.

fot. Migdał Studio
fot. Migdał Studio

Miejsce III – 10 proc. głosów – KAWALERKA Z WIDOKIEM NA ODRĘ WE WROCŁAWIU

Projekt: Ania Haudek i Joanna Major
Lokalizacja: Wrocław
Powierzchnia: 42 m kw.

Niewielkie mieszkanie znajduje się na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Projektantki stworzyły tu świetny klimat. Wnętrze oglądamy na zdjęciach wykonanych przez zespół ZASOBY STUDIO – Katarzynę Ramocką i Michała Woroniaka.

Mieszkanie powstało z przeznaczeniem na wynajem. Jego wnętrze musiało być ładne, komfortowe i uniwersalne – aby spodobało się przyszłym lokatorom. Dlatego tak ważny był przemyślany projekt – wygodna sypialnia, kąt z biurkiem do pracy zdalnej i w pełni wyposażona kuchnia, która mimo niewielkich rozmiarów pozwoli realizować kulinarne wyzwania mieszkańców.

Projektantki zdecydowały się na zupełnie nowy układ funkcjonalny. Ściany działowe przewidziane przez dewelopera zostały w większości wyburzone. Aby optycznie powiększyć przestrzeń oddzielenie strefy dziennej od sypialni zrealizowano przy zastosowaniu przeszklenia. Ten zabieg sprawił, że salon zyskał głębię.

Więcej zdjęć wnętrza znajdziesz w artykule TUTAJ.

fot. Zasoby Studio
fot. Zasoby Studio

Artykuł z głosowaniem internautów na wszystkie dziesięć wnętrz znajdziecie TUTAJ.


Archiwpadka roku

To wisienka na naszym torcie. Plebiscyt na Archiwpadkę 2022 roku wystartował 30 grudnia 2022 r. Głosowanie trwało do 31 stycznia 2023 r. Celem plebiscytu jest wskazywanie niechlubnych przykładów tego, co działo się w polskiej architekturze w ciągu roku. W zestawieniu ośmiu propozycji przedstawiliśmy nie tylko szkaradne budynki, ale też nieudane metamorfozy czy elementy drobnej architektury.

Zdecydowanym zwycięzcą okazał się projekt Ławeczki z polską flagą, które stanęły w miastach w całej Polsce. Ławeczki szybko stanęły i równie szybko zniknęły z krajobrazu. Kiepskiej jakości wykonanie i nieprzemyślane lokalizacje to tylko niektóre z grzechów tego projektu za setki tysięcy złotych. Kto jeszcze zasłużył na tytuł Archiwpadki 2022?

Miejsce I –  37 proc. głosów – Ławeczki z polską flagą. Tymczasowy mebel za setki tysięcy złotych

Pojawiły się w największych miastach w Polsce i po kilku miesiącach z nich zniknęły. W mediach często mogliśmy czytać o związanych z nimi perypetiach. Elementy szybko się psuły, a cała konstrukcja fatalnie radziła sobie z warunkami atmosferycznymi. Ławeczka z polską flagą raz bywa nazywana meblem, innym razem obiektem, jeszcze innym razem “instalacją artystyczną”. Określenie nazwy jest kluczowe z prawnego punktu widzenia. Nie każda rzecz może być ustawiona na zabytkowym terenie bez uzyskania zgody. W artykule TUTAJ pisaliśmy o ławeczce w Białymstoku, która stanęła na zabytkowym terenie ogrodu Branickich bez wymaganych zgód.

Więcej o samych ławeczkach pisaliśmy TUTAJ.

fot. Paweł Jaworski – Experimental Urbanism

Miejsce II –  22 proc. głosów – Betonoza w Leżajsku i kuriozalne tłumaczenie zastępcy burmistrza

Leżajsk to liczące 14 tysięcy mieszkańców miasto na Podkarpaciu. Miejscowość może pochwalić się wieloma zabytkami i bogatą historią. Niestety w 2022 r. władze wyremontowały rynek, z którego zniknęło mnóstwo drzw. W całej sprawie ciekawostką jest narracja urzędników, którzy bronią inwestycji. Jako przykład podają stan rynku w dwudziestoleciu międzywojennym, który wprawdzie miał mało drzew, ale rynek w Leżajsku jest dużo starszy i dlaczego nie odwoływać się do zielonego rynku sprzed wieków?

W artykule zastępcy burmistrza Andrzeja Janasa, który opublikowano w marcu 2022 roku w Biuletynie Miejskim czytamy jego wypowiedź: Ot, taka wizytówka miasta, którą w latach 60. ubiegłego wieku wykoślawiła polityka i leżajski rynek, pełniący przez setki lat rolę placu targowego przerobiono na namiastkę parku. Chodziło zaś o to, żeby (wedle sekretnej instrukcji) wszelkiej maści wichrzycielom zabrać przestrzeń do wywoływania niepokojów społecznych: wśród drzew, jak wiadomo, wichrzy się trudniej. W Leżajsku akurat ten zamysł się sprawdził, zresztą w innych galicyjskich miasteczkach podobnie.

Sprawę dokładnie opisaliśmy TUTAJ.


Miejsce III –  15 proc. głosów – Balkony z widokiem na ścianę. Tak budują w Szczecinie!

To wprawdzie nie jest nowy budynek, ale “sławę” zyskał dopiero w 2022 r. Uwagę internautów przykuło zdjęcie przedstawiające balkony budynku, które sąsiadują ze ścianą sąsiedniego. Tak zbudowanych pionów balkonowych jest tutaj kilka. Jedne mają metr głębokości, inne około 150 cm. Redaktor Krzysztof Jabłonowski w swojej publikacji dla Konkret24.tvn24.pl zamieścił wypowiedź Grażyny Szotkowskiej, prezes zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Szczecinie, która mówiła, że: “To nie jest klasyczny balkon i dlatego to wzbudza emocje. To jest forma łącznika pomiędzy jednym budynkiem a drugim. Jest z niego widok tylko na prawo i lewo”. Jak dodała prezes, balkony w takiej formie są dodatkową przestrzenią dla mieszkańców, a wnętrza są dobrze doświetlone – w narożnikach pokojów, z których jest wyjście na balkony znajdują się duże okna.

Więcej o nietypowych balkonach w Szczecinie pisaliśmy TUTAJ.

fot. Piotr Suchecki
fot. Piotr Suchecki

Pełne zestawienie Archiwpadka 2022 r. znajdziecie klikając TUTAJ. Dziękujemy i do “zobaczenia” za rok! :)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Ciekawostki | Meble miejskie | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Remont trybun nad Nową Motławą w Gdańsku. Mamy wizualizacje!

Remont trybun nad Nową Motławą w Gdańsku zakłada rewitalizację terenów zielonych, a także remont zejść i…

28 marca 2024

Renowacja Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu dobiegła końca!

Renowacja Kościoła Garnizonowego we Wrocławiu dobiegła końca. Ten zabytkowy obiekt stanowi centralny punkt miasta i…

28 marca 2024

Odbudowa przy Markowskiej 16. Praska kamienica była w tragicznym stanie

Latem 2023 roku zakończyła się odbudowa kamienicy pod adresem Markowska 16 na warszawskiej Pradze. Nieruchomość…

28 marca 2024

Most pieszo-rowerowy w Warszawie otwarty już dzisiaj! Miasto zaprasza na spacer

Jego otwarcie zapowiedział Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas debaty kandydatów na urząd prezydenta miasta. Most…

28 marca 2024

Okapy kuchenne Nortberg – 4 niezwykłe premiery

Marka Nortberg przedstawia cztery niezwykłe premiery okapów kuchenych, które rewolucjonizują branżę AGD. Renomowany producent sprzętu kuchennego…

28 marca 2024

Kino Tęcza w Warszawie odżyje. Tak będzie wyglądać

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy poinformowało, że zakończyło prace nad dokumentacją projektową. Dzięki nim…

27 marca 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej