Polska architektura najgorsze ma już za sobą. Teraz stawiamy na jakość

Jak budować w zgodzie z naturą? Na co zwracać uwagę oceniając nową architekturę? Ostatnie lata pracy w branży przekonały mnie, że w naszym najbliższym otoczeniu dzieje się coraz lepiej.

Zmiany postępujące w architekturze opisuję od kilku lat. Wszyscy znamy kolorowe budynki zalewające Polskę w latach 90., oraz budownictwo z początku XXI wieku, które często charakteryzują wątpliwe walory architektoniczne. Na szczęście w ostatnich latach jakość tego, co powstaje wokół nas rośnie. To najlepsze, co mogło się wydarzyć. Wprawdzie do ideału ciągle nam daleko, ale pewne jest jedno – świadomość jakości przestrzeni w polskim społeczeństwie wzrosła. Te zmiany widać też na rynku budowlanym. Deweloperzy nie muszą rywalizować rozmachem stawianych budynków. Liczą się jakość wykorzystanych materiałów, lokalizacja i szacunek dla środowiska. Opisując daną realizację przyglądamy się funkcjom, które oferuje, skupiamy uwagę na plusach, które daje najbliższemu otoczeniu i tym, jak wpływa na rozwój miasta oraz relacji między ludźmi.

Z pomysłem przygotowania tego tekstu zwróciła się do mnie firma Skanska, która ruszyła z cyklem “Urban Legends” – serii krótkich filmów o architekturze. Pierwszy z filmów poświęcony jest budynkowi biurowemu Nowy Targ we Wrocławiu. Nie chciałem publikować standardowego opisu. Spojrzałem więc krytycznym okiem na budynek i zebrałem swoje szczere przemyślenia.

Biurowiec Nowy Targ we Wrocławiu odbieram jako przykład architektury, która powstała nie w wyniku ekonomicznych kalkulacji, ale społecznej odpowiedzialności dewelopera, który do jego zaprojektowania zaprosił architektów z biura Maćków Pracownia Projektowa.

Budynek Nowy Targ zbudowano w historycznej części Wrocławia, która wpisana jest do rejestru zabytków, tuż obok placu o tej samej nazwie. Ten ostatni przebudowany został kilka lat wcześniej według projektu Romana Rutkowskiego. Plac Nowy Targ był jednym z trzech najstarszych wrocławskich targowisk. Krzyżowały się tutaj szlaki handlowe łączące zachód i wschód Europy, oraz Czechy z Wielkopolską. To właśnie historia miejsca i nazwa placu wpłynęły na tożsamość nowego biurowca Skanska. Budynek powstał na terenie o wymiarach 145 x 45 metrów, który objęty jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Ten plan jasno określa maksymalną wysokość zabudowy, kształt i podział elewacji na segmenty. Plac Nowy Targ jak i opisywany budynek powtarzają geometryczny motyw kraty, dzięki czemu są ze sobą spójne wizualnie.

Chcieliśmy, aby budynek wyróżniał się wielkomiejską architekturą o dobrej, dostosowanej do otoczenia skali, co jest niezwykle istotne w tak wymagającej lokalizacji. Mamy nadzieję, że żywe partery, pełne sklepów i usług dostępnych dla mieszkańców również po godzinach pracy biur, wpłyną na ożywienie przestrzeni publicznych wokół obiektu. Staraliśmy się stworzyć model biurowca, który „daje coś miastu” – mówi Zbigniew Maćków, główny projektant inwestycji, Maćków Pracownia Projektowa.

Architekci zaprojektowali budynek liczący siedem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Biurowiec wyróżnia rytmiczna, betonowo-szklana elewacja. W kilku miejscach projektanci przełamali ją tworząc zielone tarasy na poziomie drugiego piętra. Dodatkowe tarasy widokowe powstały na najwyższych kondygnacjach. Są one dostępne dla wszystkich pracowników. Jasna elewacja Nowego Targu została mocno przeszklona, dzięki czemu do wnętrza dociera mnóstwo naturalnego światła. Bryła budynku ma nowoczesną formę, która dobrze koresponduje z sąsiednią zabytkową tkanką. Pracownia Zbigniewa Maćkowa zaprojektowała budynek zgodnie ze standardami LEED na poziomie Platinum – to najwyższy poziom, jaki może otrzymać energooszczędny budynek. Podczas budowy wykorzystano też specjalne belki chłodzące, które wpływają na komfort termiczny i akustyczny. Dodatkowo dzięki odpowiedniemu systemowi wentylacyjnemu w budynku jest nawet o 25 procent więcej świeżego powietrza niż przewidują normy.

polska architektura


W ramach prac wykonano też nowe nasadzenia zieleni. Deweloper zorganizował konsultacje z przedstawicielami miasta oraz instytucji, które zajmują się pielęgnacją wrocławskich terenów zielonych. Dzięki temu udało się opracować plan nasadzeń platanów, które rosną wzdłuż ulicy św. Katarzyny. Dzięki otwarciu przyziemnej części dla lokali usługowych i handlowych budynek będzie tętnić życiem nawet po godzinach pracy biur. To jeden z miastotwórczych elementów, który wpływa na atrakcyjność miejsca.

Architektura daje namacalne poczucie sprawczości i poczucie siły oddziaływania człowieka na materię, na przestrzeń, a pośrednio na zachowanie i życie innych ludzi – mówi w opublikowanym niżej filmie architekt  Zbigniew Maćków.

Osobiście biurowiec Nowy Targ odbieram jako udane połączenie starego z nowym. Projektowanie w historycznych częściach miasta dla architektów to zawsze jest duże wyzwanie. Aby zespolić wizualnie nowy budynek z otoczeniem kluczowe jest wykorzystanie wysokiej jakości materiałów budowlanych i wykończeniowych, których nie trzeba będzie wymieniać przez długie lata. Pamiętając o ekologii trwałość ma ogromne znaczenie.

Oczywiście taki budynek nie musi podobać się każdemu. Część osób pewnie zapyta, dlaczego na placu przed budynkiem nie posadzono większej liczby drzew. Oczywiście mogłoby ich być więcej i zawsze można to zmienić. Jednak uważam, że sam sam biurowiec Nowy Targ stanowi dobry przykład dla innych deweloperów oraz dowód tego, że można budować w zgodzie z naturą i najbliższym otoczeniem. A tymczasem zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu Urban Legends:

Czytaj też: Ekologia | Wrocław | Biuro | Biurowiec

Położenie biurowca we Wrocławiu:

źródło: Skanska